Nicméně ani patnáctistupňový mráz návštěvníky na pelhřimovském náměstí neodradil od příjemného setkání s blízkými a odreagování od vánočního shonu. O Zlaté neděli si každý našel to své.

Městem se celý den nesly líbezné tóny vánočních koled. K vidění byly i ukázky šikovných mistrů svých řemesel. Jako již tradičně, tak i tento rok dorazil na pelhřimovské náměstí umělecký kovář Michal Pudil. „Je hodně šikovný a moc se mi jeho práce líbí. Tomu jedinému snad není dneska zima,“ řekla uznale a s úsměvem Jana Nováková z Pelhřimova, která se zrovna skláněla nad rozpálenou výhní. Pro malé i velké byl připraven bohatý program.

Návštěvníci nebyli ochuzeni ani o živý betlém, který přítomné doslova nadchnul. Známá trojice Kašpar, Melichar a Baltazar dorazila na náměstí na velbloudu a položila dary k Ježíškovým nohám. „Je hrozně krásné v dnešní době vidět ještě něco podobného. Mají to opravdu dobře udělané a je radost se na to koukat. Akorát by mě zajímalo, jestli je tomu velbloudovi zima,“ pověděla důchodkyně Marie Stará, dívající se na dvouhrbého velblouda.

Nejen velbloud, ale i tři ovečky nenechali na pokoji žádné dětské oko. „Jsou hezké. Také bych jednu chtěla. Škoda, že bydlíme v paneláku. Ona by mi asi neprošla ani v baráku,“ uvedla rozmrzele Jitka Králová z Pelhřimova.

Na náměstí byly k vidění i exponáty z Muzea rekordů a kuriozit, mezi něž neodmyslitelně patří neskutečně velká konvička, ze které se po celý den podával promrzlým návštěvníkům horký čaj. Na podiu se za celý den vystřídalo i několik souborů, mezi nimiž byly děti z pelhřimovského domu dětí a mládeže, Základní umělecké školy, Základní školy na Pražské, divadelní spolek Hralous a soubor Trnávka.

Celý program, který se nesl v duchu setkání, zakončila známá česká zpěvačka Naďa Urbánková a malý ohňostroj. A právě o přátelských setkáních byla včera adventní oslava především. Stejně jako všech dvanáct ročníků předtím.