Tématem je dětská práce. V pátek odpoledne mohou návštěvníci, kteří si do výstavního sálu na Horním náměstí přijdou fotografie prohlédnout, zůstat i na promítání dokumentu Krev v mobilech od 15.30 hodin a od 17.10 vyslechnout přednášku Pavly Jebili Začalové Hořká chuť čokolády. Koordinátorka kampaně Stop dětské práci organizace Člověk v tísni pohovoří o příčinách, souvislostech, důsledcích a řešení tohoto negativního jevu.

Dokument je možné zhlédnout také každý otvírací den muzea, kdy mezi fotografiemi běží na malé obrazovce. Dnes se ale promítá na plátně pro všechny, kdo neměli čas jej při prohlídce výstavy dokoukat do konce nebo se do muzea od minulého úterý ještě nedostali. Akci muzeum připravilo ve spolupráci s organizací Člověk v tísni a Gymnáziem doktora Aleše Hrdličky v Humpolci.

Dokumentární film Krev v mobilech

Dokument se snaží poukázat na to, že při výrobě mobilů a jiné elektroniky jsou používány kousky minerálů, které pochází z ilegálních dolů v Kongu, a firmy, které tímto způsobem odkupují minerály právě z Konga, tím vlastně finančně podporují válku, která tam probíhá. Podle odborníků je válka tutlaná a jedná se o jednu z nejhorších, hned po druhé světové.
V dolech navíc pracují děti, které jsou velmi malé, a nemají nikdy jistotu, že se z dolu podívají zase nahoru na svět. Každou chvíli je tu možnost, že se strop propadne, protože doly jsou „vytvořeny" velmi amatérským způsobem.
Dánský režisér Frank Piasecki Poulsen se na toto snaží poukázat a začíná své pátrání na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Snaží se udělat rozhovor se zástupci firem, jako je Nokia, ale nesetkává se s kladným ohlasem. Schůzka je vždy zrušena, a když nakonec nalézá informace jinde, ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Demokratické republice Kongo nic společného. Rozhodne se tedy vypravit se na místo činu…(hoz)