Nováčkem v letošním roce je Lhota – Vlasenice. Ta patří mimo jiné i mezi účastníky soutěže s nejnižším počtem obyvatel. Oficiálně přihlášených obyvatel totiž ve Lhotě – Vlasenici žije celkem 86.

Svou přihlášku odeslala ale i Horní Ves. Jako další dva zástupci Pelhřimovska pak tradičně nechybí ani obec Kaliště nebo Jiřice.

Například právě Jiřice se do soutěže hlásí již poněkolikáté. „V krajském kole jsme loni získali diplom za příkladný rozvoj obce. Jinak máme zelenou, modrou i bílou stuhu. Chybí nám ale ta nejdůležitější, zlatá,“ prozradil s úsměvem v době zahájení soutěže starosta Jiřic Miroslav Jirků.

Celkem se v letošním roce do soutěže Vesnice roku zapojilo 228 obcí z celé České republiky. „Je to skvělé. Přes dvě stě obcí se i letos rozhodlo jít do soutěže a prezentovat náš krásný venkov ve všech jeho podobách,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Během května a června se uskuteční krajská kola soutěží, ze kterých vyjdou kandidáti do kola celostátního. To je naplánované na začátek září.

Konečný vítěz oblíbené soutěže, který si tentokrát odnese titul Vesnice roku 2018, bude slavnostně vyhlášen už 15. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.