Ani jedna ze dvou zmíněných vesnic není v soutěži Vesnice roku žádným nováčkem. „Hlásili jsme se vlastně od založení soutěže, což byl nějaký rok 1995, kdy vše začalo,“ zavzpomínal Miroslav Jirků, starosta Jiřic. „Zatím každý rok zkoušíme štěstí,“ usmál se Jirků.

Jak sám starosta potvrdil, ani letošní rok nebude výjimkou. Účast v soutěži Vesnice roku si jiřičtí zastupitelé na svém březnovém zasedání jednohlasně odsouhlasili. Jiřice se mohou pochlubit řadou získaných ocenění, to hlavní jim zatím ale chybí. „Za tu dobu jsme získali několik stuh, ale stále nám chybí ta nejdůležitější, zlatá,“ přemítal Jirků.

Zlatá stuha je pro mnohé určitou motivací. „Je to ta nejvyšší meta v soutěži a každý po ní asi tak nějak touží,“ zhodnotil s úsměvem Jirků. Jako pozitivum soutěže ale vidí i to, že se jednotlivé vesnice díky soutěži zviditelní a od ostatních účastníků mohou čerpat i inspiraci. Zájem o soutěž v Jiřicích podle starosty projevují také místní, kteří se aktivně do dění v obci i jejího zvelebování zapojují.

Nedaleká obec Kaliště se nadcházejícím v klání vesnic utká také. „Zapojovat se do soutěže v letošním roce budeme,“ potvrdil Pavel Kutiš, starosta Kaliště.

Kdo s účastí ale váhá, je například Rynárec nebo Putimov. Obě obce se sice v minulosti zmíněné soutěže účastnily, v tom letošním ale zřejmě přihlášku nepošlou. „Do budoucna se možná opět do soutěže zapojíme, letos budeme ale asi chybět,“ připustil rynárecký starosta Jan Pikl. Letos se v Rynárci chtějí zaměřit spíše na rozvoj samotné obce. „S účastí v soutěži je spousta práce a v letošním roce máme rozdělaných hodně projektů, které potřebujeme dodělat,“ vysvětlil Pikl.

Možná příště

Podobně je na tom i Putimov, kde o případné letošní účasti zatím nemluvili. „Mám takový názor, že je třeba se do soutěže přihlásit, když je na nějaký počin vidět. Abychom měli zkrátka šanci s něčím uspět a reprezentovali se s něčím dobrým,“ konstatoval Josef Pulda, starosta Putimova. „Zrovna ale máme rozdělané samé nepopulární věci, takže bych řekl, že se nemáme zrovna čím předvést,“ sdělil Pulda.

Počet zástupců z Pelhřimovska v soutěži by se ale v následujících letech mohl rozrůst. Jak starosta Putimova připustil, do budoucna by se účasti nebránili. „Těžko se to ale v současné chvíli říká s jistotou, protože na podzim budou volby a nevíme, co bude. Popřípadě, jak se k této problematice postaví nové zastupitelstvo,“ konstatoval Josef Pulda.

Soutěž Vesnice roku letos odstartovala svůj již 24. ročník. „Soutěž Vesnice roku spadá do dlouholeté strategie Ministerstva pro místní rozvoj, jak podporovat rozvoj našeho venkova. Věřím, že každá obec má co nabídnout,“ uvedla k soutěži ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Zájemci mohou přihlášky do soutěže posílat do 30. dubna. V květnu a červnu se uskuteční krajská kola soutěže a na začátek září je pak naplánované kolo celorepublikové.