Jde o kravín Školního statku Humpolec, nízkoenergetický dům pro klienty Ústavu sociální péče v Lidmani a komplex tří budov takzvaného Rimowa City v pelhřimovské průmyslové zóně Lhotka.

Dvanáctý ročník soutěže právě vrcholí. I když vítěze vybere a 11. června vyhlásí odborná porota, každý může do 28. května ještě hlasovat v rámci Ceny veřejnosti.

Slavnostní vyhlášení vítěze se uskuteční v kině v Počátkách. Toto město je do Stavby roku zapojeny i tím, že poskytlo cvičný objekt, na němž studenti stavebních škol plnili stanovený úkol.

Touto budovou je neobydlený a chátrající městský dům na Mariánském náměstí a úkolem studentů bylo navrhnout v souladu s plány města víceúčelový dům s lékařskými ordinacemi v přízemí a byty v patře. Hlasování o jejich návrzích už skončilo, výsledky budou také zveřejněny 11. června. Městu by tak studenti mohli ušetřit za dokumentaci.

Z výše zmíněných hlavních želízek v ohni je investorem kravína a nízkoenergetického domku zřizovatel obou organizací, tedy Kraj Vysočina. Průmyslový komplex v Pelhřimově budují firmy Rimowa a sesterská Liwa. Objekt v Lidmani přihlásil její zhotovitel, firma Agos, projekčně vše zajistilo Projekt centrum Nova.

Rimowa City je projekčním „dítětem" architekta Karla Kupce, který letos také získal Cenu města Pelhřimova, a jeho zhotovitelem je První kamenická stavební a obchodní firma, která stavěla i humpolecký kravín s dojírnou a odpadovým hospodářstvím.

Kromě projektantky kravína jde u všech objektů o firmy z Pelhřimovska.

Jak popisuje jednatel První kamenické Pavel Drbal, pro firmu bylo náročnější stavět Rimowa City než kravín v Humpolci. „Tam byly náročnější technologie a více typů materiálu. Navíc nešlo jen o samotný průmyslový objekt, ale i o administrativní část a také logistiku mezi budovami. Ty tři budovy je potřeba vnímat jako komplex," uvedl Drbal.

Zajímavostí totiž je, že část dopravy mezi firmami a dodavateli se odehrává jakýmsi tunelem v podzemí, tedy pod komunikací.

„Tím, že centralizujeme dodavatele do jednoho místa, šetříme dopravu a tím neničit životní prostředí," doplnil manažer Rimowy Vladimír Kozler s tím, že celé Rimowa City má charakteristické rysy, které se vzájemně prolínají.

Nový kravín v Humpolci za 38 milionů korun vyřešil nejen prostory pro více než 200 krav i koně, ale šlo i o důležitý krok k zachování živočišné výroby na školním statku.

„Krávy se místo dosavadního vazného způsobu ustájení mohou volně pohybovat. Aby se jim tvořilo mléko, potřebují pohodu a mohou si kdykoli odejít na krmení i na ložiště, samy dojdou na dojírnu," uvedl při otevření objektu ředitel statku Jan Mácha.

Nový bytový dům v Lidmani nabízí bydlení ve vzájemně propojených blocích pro 18 mentálně handicapovaných klientů a zázemí pro šest zaměstnanců.

Stál 18,5 milionů korun, EU přispěla 7,5 miliony korun. Jako hlavní zdroj tepla mu slouží tepelná čerpadla, doplňkově energii dodává fotovoltaická elektrárna, která je ve formě fólie začleněna do střechy.

Právě nízká energetická náročnost je dnes podle už zmíněného jednatele stavební firmy Pavla Drbala jednou ze samozřejmostí, se kterými se počítá na každé stavbě.

„Do projektu se musí také zakomponovat nové často přísnější normy i nové materiály a technologie, proto vše začíná výběrem projektanta, který musí mít zkušenosti z minula a zároveň musí umět zahrnout současné trendy. My jsme pak už „jen" ti realizátoři, i když i my musíme mít velmi široký záběr – od halových staveb průmyslových i zemědělských přes bytové a rodinné domy i občanskou vybavenost až po inženýrské stavby," doplnil jednatel Drbal.

Záměrem soutěže je ocenění nejlepší novostavby či případné rekonstrukce, která se na Vysočině postavila od ledna 2012 do prosince 2013.

Loni Pelhřimovsko v soutěži nebodovalo, předloni získala čestné uznání přestavba počáteckého kina na multifunkční centrum.