"Zástupci lékařských odborů na Vysočině připravují stažení výpovědí administrativně, ale rozhodnutí nechávají na úterý," řekla koordinátorka LOK v kraji Šárka Drinková. Na Vysočině zatím podle údajů nemocnic vzala zpět výpovědi jen malá část lékařů.

Ředitelé nemocnic v tomto regionu už řekli, že vezmou lékaře zpět. Vedení nemocnice v Uherském Hradišti ve Zlínském kraji však v minulém týdnu uvedlo, že lékaři, kteří dříve podali v rámci akce Děkujeme, odcházíme výpověď, si musí podat novou žádost o přijetí do pracovního poměru. Lékařské odbory na Vysočině chtějí být s těmito lékaři solidární nejméně do úterý.

"Pak uvidíme, jak se s Uherským Hradištěm domluvíme dál," řekla Drinková. Doplnila, že lékařské odbory ve všech pěti krajských nemocnicích Vysočiny stále koordinují postup. Na úterý je také plánována schůzka zástupců lékařských odborů s hejtmanem Jiřím Běhounkem (ČSSD).

Šéf lékařských odborů Martin Engel dnes vyzval lékaře, aby odvolali výpovědi bez ohledu na to, že ho Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nechce přijmout zpět. Uvedl, že nechce, aby jeho situace byla zneužita ke zpochybnění legitimnosti memoranda, které podepsal s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

K protestní akci Děkujeme, odcházíme se na Vysočině připojilo 56 procent nemocničních lékařů, což z tohoto kraje činilo region, který by odchod doktorů zasáhl nejcitelněji.

Náklady spojené s omezováním provozu kvůli podaným výpovědím lékařů a očekávaným obnovením obvyklého režimu ve všech pěti nemocnicích vyčíslil kraj Vysočina už v minulém týdnu na téměř 20 milionů korun. Zřejmě nejvýrazněji byla plánovaná péče omezena v jihlavské nemocnici, útlumový provoz stále trvá. Výpovědi do dnešního poledne stáhlo asi sedm lékařů, uvedla mluvčí nemocnice Veronika Novotná.

Někteří lékaři se už do nemocnic na Vysočině nevrátí, protože si našli místo v zahraničí. "Ale nebudou to taková čísla, aby ovlivnila chod nemocnice," řekla Drinková. Podle jejího odhadu to u každé nemocnice bude nejvýš do desítky lékařů.