Celkem třináct umělců a tamních kreativních tvůrců se totiž přihlásilo do šestého ročníku podzimních slavností výtvarného umění a uměleckých řemesel Dny otevřených ateliérů.


Letos poprvé se do tohoto projektu přihlásila i textilní výtvarnice Jana Vopálková, která se v Horní Cerekvi řadu let věnuje pletené módě. „Už osmnáct let dělám ručně pletenou, strojově pletenou, háčkovanou a malovanou módu, převážně svetry.

Hlavně se ale snažím dělat to, co ještě není na trhu," popsala svou originální tvorbu Jana Vopálková.


V sobotu zhruba do 11 hodin, s tím, že otevřeno bylo od osmi, ale nikdo z místních ani jiných návštěvníků možnost nakouknout textilní výtvarnici z Cerekve pod ruce nevyužil.


Poměrně vlažný zájem, ale i tak větší než minulý rok, měli lidé o otevřený ateliér také u pelhřimovského umělce Jana Horníčka, který se živí převážně tvorbou oděvních doplňků a šperků.

„Letos je to o něco lepší. Momentálně jsem tu měl sedm návštěvníků," počítal v sobotu několik minut před polednem Jan Horníček, s tím, že loni se k němu do ateliéru přišli za celé dva dny podívat celkem čtyři zájemci.


Parta tří nadšenců do projektu Dny otevřených ateliérů, kteří letos obrazili kolem čtrnácti ateliérů, má ale jasno. Za malým počtem návštěvníků v jednotlivých ateliérech, dílnách či galerií nejen na Pelhřimovsku prý vězí špatná propagace.

„Pořád si myslím, že do dneška, je tato akce jednou z nejutajenějších v kraji," řekl Marcel Hlaváč z Humpolce a dodal, že propagace projektu je totiž stále nic moc.


Mirka Jašková, která ho doprovázela, tento fakt svými slovy potvrdila. „Mezi našimi známými je pořád spousta lidí, kteří se hodně diví a říkají, že je to krásná akce, o které ještě nikdy neslyšeli," řekla Jašková.