Kamenný obchod Jednoty Kamenice nad Lipou v Budíkově sice oficiálně zanikne až s koncem letošního roku, uzavřený je ale už od začátku prosince. „Paní prodavačka odchází předčasně do důchodu a Jednotě se údajně nevyplatí nikoho shánět, protože prodejna je prodělečná. Chodí do ní málo lidí,“ objasnil důvod uzavření kamenné prodejny v Budíkově starosta Luděk Doležal.

Vedení obce nastalou situaci vyřešilo zavedením pojízdné prodejny. „Měli jsme to vyřízené během pár minut, protože majitel prodejny nám zajíždí už do místních částí a vyšel nám vstříc i tady,“ sdělil Doležal.

Prodejna se v Budíkově objevuje pravidelně každé úterý a pátek od půl deváté dopoledne a každou středu od půl desáté dopoledne. „Zatím jsme zvolili tyhle tři dny v týdnu. Když bude zájem vyšší, tak může jezdit třeba čtyři dny,“ přemítal Luděk Doležal.

Uvidí se podle zájmu

V případě, že by zájem o nakupování v pojízdné prodejně nebyl, provozní doba se bude upravovat také. „Když by naopak zájem opadl, tak by prodejna byla k dipozici pouze dva dny. Třeba pondělí a pátek,“ nastínil další možné řešení Doležal.

Jelikož má pojízdná prodejna v Budíkově za sebou teprve první měsíc provozu, je ještě předčasné hodnotit zájem o pojízdnou prodejnu ze stran místních obyvatel. „Někteří tam přestali chodit. Ti, co chodili do kamenné prodejny, tak chodí nakupovat i do prodejny pojízdné,“ popsal aktuální situaci Luděk Doležal.

Varianta, že by se díky malému zájmu o prodejnu obec Budíkov ocitla zcela bez obchodu, podle starosty neexistuje. „Rušit pojízdnou prodejnu určitě nebudeme. Ale omezila by se ta doba třeba pouze na ty dva dny v týdnu,“ zdůraznil starosta Budíkova.

O prodejně se v Budíkově diskutovalo už před několika lety. „Dělali jsme výzkum, ze kterého vyšlo, že do kamenné prodejny by chodilo takových devětadvacet lidí. Přes třicet jich hlasovalo, abychom prodejnu nedrželi. Že bychom mohli mít prodejnu pojízdnou,“ prozradil Luděk Doležal s tím, že i přesto se obec rozhodla kamennou prodejnu dál držet až do současnosti.