Průběžně si nejlépe vede Turistické informační centrum (TIC) Velká Bíteš, které mělo včera dopoledne 158 hlasů. „Sázíme na vstřícnost směrem k turistům, dokážeme jim poradit, zprostředkovat informace o okolí,“ charakterizovala práci centra vedoucí TIC Velká Bíteš Lenka Plechatá. „Anketě i pomáháme, informujeme návštěvníky o tom, že o titul Nejoblíbenější turistické informační centrum roku 2019 usilujeme,“ dodala.

TIC Velká Bíteš patří tradičně k úspěšným reprezentantům regionu v anketě o nejoblíbenější TIC, loni skončila na Vysočině druhé s 267 hlasy.

Mezi úspěšné TIC mezi hlasující veřejností patří také „íčko“, jak se turistickým informačním centrům rovněž někdy zkráceně říká, v Pelhřimově. Loni skončilo na Vysočině na třetím místě s 242 hlasy, letos je průběžně druhé, v úterý dopoledne mělo 138 hlasů. „Výsledky v anketě nás těší, ale úplně je nepřeceňujeme. Neméně nás potěší, když slyšíme chválu přímo od lidí, která k nám do informačního centra přicházejí,“ poznamenala pracovnice TIC Pelhřimov Jana Výborná.

Podle ní je za oblíbeností toho kterého soutěžícího informačního centra řada okolností. „Turisté ocení ochotu, vstřícnost, nabídku služeb, ale také prostředí, v němž se turistické informační centrum nachází. Zrovna nedávno nás právě za prostředí chválila jedna paní,“ dodala Jana Výborná.

Vedoucí Turistického informačního centra Humpolec Marcela Kubíčková ale tvrdí, že za úspěchem v anketě stojí aktivita pracovníků samotného centra při získávání hlasů podporovatelů. Loni bylo TIC Humpolec na Vysočině nejoblíbenější ze všech 35, regionální žebříček vyhrálo se ziskem 313 hlasů. V úterý dopoledne mělo ale v aktuálním ročníku pouhé dva hlasy. „V minulých letech se přímo u nás v informačním centru turisté dozvěděli, že v anketě soutěžíme, o hlasy jsme požádali své známé, hodně jsme pro úspěch v anketě udělali,“ připomněla Marcela Kubíčková.

Letos TIC Humpolec žádnou podpůrnou kampaň (zatím) nedělalo. „Máme spoustu práce, turistů je u nás pořád plno, na anketu jsme vůbec neměli pomyšlení. Neznamená to ale, že bychom toho dělali méně, byli k návštěvníkům méně vstřícní a ochotní,“ dodala zkušená vedoucí humpoleckého „íčka“.

Letos zatím přišlo v rámci celostátní ankety pro turistická informační centra na Vysočině 384 hlasů. Jedenadvacet „íček“ je ale zatím stále na nule, hlasy obdrželo čtrnáct nejoblíbenějších.

Celostátní průběžné hodnocení zatím říká, že nejvíc hlasů má TIC Slavonice v Jihočeském kraji se 329 hlasy. Před rokem vyhrálo v České republice TIC Roudnice nad Labem, které tehdy získalo 972 hlasů.

Uzávěrka hlasování je 31. srpna, výsledky budou známy hned na prahu září. „Slavnostní vyhodnocení ankety připravujeme na listopad, to už budou všichni vědět, jak letos dopadli,“ řekl k termínu vyhlášení ankety provozovatel sekretariátu Asociace turistických informačních center České republiky Jan Matouš.

Asociace turistických informačních center České republiky (ATIC ČR) usiluje prostřednictvím ankety o zviditelnění infocenter a nalezení takových informačních center, která jsou u turistické veřejnosti nejoblíbenější. „Proto pořádáme anketu v létě, v době hlavní turistické sezony, kdy turisté služeb infocenter využívají nejvíc,“ zdůvodnil načasování ankety Jan Matouš.

ATIC ČR zastřešuje 330 turistických informačních center, další 110 TIC certifikuje, čímž umožňuje jejich zapojení do ankety.

Nejoblíbenější TIC 2019

(průběžné pořadí na Vysočině k 30. červenci)

1. TIC Velká Bíteš – 158 hlasů

2. TIC Pelhřimov – 138 hlasů

3. TIC Počátky – 24 hlasů

4. TIC Náměšť nad Oslavou – 18 hlasů

5. TIC Velké Meziříčí – 17 hlasů

6. TIC Žirovnice – 7 hlasů

7. TIC Telč – 5 hlasů

8. - 9. TIC Ledeč nad Sázavou – 4 hlasy

8. - 9. TIC Žďár nad Sázavou – 4 hlasy

10. TIC Světlá nad Sázavou – 3 hlasy

Zdroj: https://www.kampocesku.cz/informacni-centrum-roku/364/kraj/vysocina