Některé obce či města mají parcel k prodeji dostatek, jiné, jako například Božejov nebo Vyskytná, potenciálním stavebníkům nemají co nabídnout.

Cena za metr čtvereční je různá, zatímco v Pelhřimově vyjde na necelých 900 korun, v Lukavci na rovnou stovku.
„Připravujeme projektovou dokumentaci pro novou bytovou výstavbu. Ta by měla být v lokalitě směrem na Čechtice. Zastupitelstvem je cena stanovena na 100 korun za metr čtvereční. Žádné výhody pro stavebníky nemáme, protože už cena za metr je sama o sobě nízká," řekl starosta Lukavce František Pinkas.

Městys se tak snaží být o krok napřed před zájmy obyvatel. „Chceme být na nové zájemce připraveni. Parcely budou ve výměře 800 až 1 200 metrů čtverečních," dodal František Pinkas. Aktuálně městys nabízí ještě dvě volné parcely v klidné lokalitě Za Parkem, která se nachází směrem na Bezděkov.

Motivační příspěvek

Připraveni na zájem stavebníků jsou také v Černovicích. Na výpadovce na Pelhřimov město zasíťovalo pozemky o výměrách od 760 do 1 100 metrů čtverečních, přičemž cena za metr činí 350 korun. Pokud se někomu podaří zkolaudovat rodinný dům do tří let od podpisu kupní smlouvy, město mu vrátí částku, která odpovídá sto korunám za metr čtvereční. To znamená, že pokud stavebník řádně splní podmínky, vyjde ho metr čtvereční na 250 korun.

Velký zájem o městské pozemky zaznamenávají v Pacově. Městský úřad tam v současné době nabízí tři pozemky nad Sídlištěm Míru. Cena za metr je stanovena na 500 korun. „Pokud stavebník do tří let zkolauduje, vrátíme mu padesát korun za metr čtvereční. Pokud se mu nepodaří zkolaudovat do čtyř a více let, platí sankce," informovala Alena Plášilová z investičního odboru pacovské radnice. Ta zároveň dodala, že město nabízí ještě jednu parcelu v Pošenské ulici. Ta má výměru 1 356 metrů a vyjde na půl milionu korun.

Častrov nabízí čtyři zasíťované parcely u cesty k hájovně Barborka za 125 korun za metr čtvereční. „Když se k nám přistěhují mladé rodiny a dají si k nám trvalý pobyt, nabízíme jim bezúročnou půjčku až 60 tisíc korun," uvedla starostka Častrova Jana Houšková.

Dalším lákadlem pro místní i nově přistěhovalé je dar nově narozeným občánkům ve výši pět tisíc korun.
Červená Řečice nabízí parcely o rozměrech 900 až 1200 metrů čtverečních za 260 korun za metr. K tomu je nutné připočítat částku 14500 korun za úhradu pilíře s rozvodovou skříní a poplatek za převod pozemku.

Pro parcely chybí vhodné  pozemky

Žádné obecní parcely v současné době nejsou k mání v Božejově, kde obci k jejich vybudování chybí pozemky.

„Ty musíme teprve vykoupit od soukromníků, ale problém je v tom, že lidé moc nechtějí pozemky prodávat," sdělil božejovský starosta Ladislav Brož.

K prodeji není v současnosti žádný obecní pozemek ani ve Vyskytné. „Právě jsme prodali poslední. Cena za metr čtvereční byla 140 korun. Nabídnut k prodeji byl spolu s dalšími pozemky už někdy před rokem 2010, ještě za minulého starosty," sdělil starosta Vyskytné Tomáš Koch s tím, že nové pozemky se už pomalu začínají připravovat. Čeká se na územní studii, která má prověřit stanovenou plochu.
„Připravené k prodeji by mohly být, předpokládám, zhruba za tři roky," uzavřel starosta.