VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O konci války se bude debatovat jako o spojnici doby

Pelhřimovsko – Besedy, výstavy i setkání na místech bojů a válečného utrpení. Takovými způsoby si připomene sedmdesáté výročí konce II. světové války Pelhřimovsko.

24.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: magistrát Přerov

Přímo v okresním městě se k výročí konce války uskuteční kulatý stůl, který připravují společně pelhřimovské kulturní instituce ve spolupráci s pelhřimovskou radnicí. Na okamžiky osvobození Pelhřimovska i na oběti posledních hodin války se bude vzpomínat ve středu 6. května v pelhřimovském městském divadle.

Za stěžejní část vzpomínkové akce považují organizátoři debatu u kulatého stolu, kterou připravuje Muzeum Vysočiny Pelhřimov. Během ní budou v úvodní přednáš-
ce historika Jana Tomáška připomenuty tragédie posledních dní, či dokonce hodin války, a sice vypálení Les-kovic ve dnech 5. a 6. květ-
na 1945 a třináct obětí střelby na pelhřimovském nádraží 
9. května 1945.

Ke kulatému stolu usednou 
i regionální badatel a znalec historie partyzánských skupin Václav Kameník a ředitel Okresního státního archivu 
v Pelhřimově Zdeněk Martínek. „O osvobození a konci války chceme debatovat jako o spojnici doby. Události tady na Pelhřimovsku byly dostatečně zdokumentovány, chceme o nich mluvit v nových souvislostech, podívat se na ně z jiného úhlu," pozname-nal k připravovanému setkání v pelhřimovském městském divadle Martínek.

Už zítra si jednu z epizod II. světové války budou připomínat v Kamenici nad Lipou, kde je do konce dubna k vidění výstava „Otto Linhart, radista vysílačky domácího odboje Sparta I, a jeho kameničtí podporovatelé". Autor výstavy Karel Ludvík připravil na sobotu 25. dubna od patnác-
ti hodin komentovanou prohlídku o aktivitách Otto Linharta, který na více než šestnáct měsíců ve válečných letech 1942 až 1944 nalezl útočiště na několika místech právě 
v Kamenici nad Lipou.

V úterý 5. května se uskuteční vzpomínkové shromáždění v Leskovicích, kde vypálení obce a 25 obětí nerovné-
ho boje obyvatel s okupační-mi jednotkami připomíná od roku 1961 památník. „Vypálení obce a oběti s ním spojené si samozřejmě připomeneme
i letos," potvrdil leskovický starosta Milan Bílek.

Podobné tradiční shromáždění se uskuteční také u partyzánského památníku v Mni-chu, kde v noci z 5. na 6. května 1945 padlo dvanáct usedlíků nebo partyzánů. V Mnichu se setkání s položením květin a věnců koná každoročně jako mítink KSČM.

Z akcí k výročí

• Úterý 5. května, 17 hodin – Leskovice (památník obětem vypálení obce) – vzpomínkové setkání.
• Středa 6. května, 18 hodin – Pelhřimov (městské divadlo) – vzpomínkové setkání s debatou 
u kulatého stolu.
• Pátek 8. května , 9 hodin – Mnich (partyzánský památník) – mítink KSČM s položením věnců a květin.

Autor: Jiří Jíra

24.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší öbci

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Bohdalín – Na obecním úřadu v Bohdalíně na Pelhřimovsku pokračují volby bez problému. Jeden tamní obyvatel si však spletl občanský průkaz s průkazem řidičským.

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení