Jak Ludmila Trnková slíbila, tak se také stalo. Ve středu se v průjezdu knihovny uskutečnila první burza nejrůznějších rostlinných přebytků. A o návštěvníky nouze rozhodně nebyla.

Na připravených stolech se objevovaly například zvonečky, lilie, kostřavy, máta, mateřídouška, medvědí česnek nebo i jahody. „Medvědí česnek jsem přinesla na burzu hned ráno a teď už ho tu nikde nevidím. Byl o něj obrovský zájem," rozhlédla se kolem sebe Trnková.

Vzápětí vysvětlila, jak burza vlastně funguje. „Zahrádkáři si u nás mohou vybrat rostliny, které třeba ještě nemají, a odnést si je s sebou. Hodně lidí nám také nosí vlastní přebytky, takže se tu rostlinky neustále točí," vylíčila vedoucí knihovny.

Po nových exemplářích se včera poohlížela také zahrádkářka Hana Balounová z Humpolce. „Mám plnou zahrádku, a tak jsem přinesla nějaké kosatce, chryzantémy a sasanky. A když už jsem tu, tak koukám, jestli nenarazím na něco, co ještě nemám," usmála se Balounová s tím, že se jí nápad s burzou velice zamlouvá.

Ludmila Trnková potvrdila, že se včerejší akce setkala s velkým úspěchem. „Sama jsem překvapená, kolik lidí už tu bylo a pořád někdo chodí," pochvalovala si vedoucí.

Jak se s postupem času ukazuje, příznivce si získává celý projekt Semínkovny, který v humpolecké knihovně iniciovala Blanka Jiskrová. „Zapojují se nejen místní, ale ozvali se nám také zahrádkáři z Prahy, kteří do Humpolce jezdí. Jsou nadšení, že něco takového u nás existuje," zmínila Trnková.

Základem Semínkovny je skříňka umístěná na dospělém oddělení, jež slouží pro ukládání semínek či cibulovin. Zahrádkáři do ní během roku zařazují vlastní přebytky a sami si mohou vybírat z již přinesených semínek. Ve zkratce lze tedy říct, že jde o svobodné sdílení osvědčeného osiva mezi zahrádkáři.

Vůbec první příspěvky do Semínkovny, konkrétně jarní cibuloviny, přinesla loni v říjnu místostarostka Humpolce Lenka Bartáková. „Od té doby se nám Semínkovna pěkně zaplňuje," podotkla iniciátorka projektu v Humpolci Blanka Jiskrová.

Svůj jedinečný přínos včera odhalila i první rostlinná burza. „Nejenže zahrádkáři získávají rostlinky, ale také si vyměňují zkušenosti," upozornila na důležitou přednost včerejšího setkání Ludmila Trnková. Dodala, že další rostlinnou burzu v knihovně plánují na podzim.