Obchvat Pelhřimova, který je součástí silnice I/19, zažil v loňském roce řadu změn. Mimo jiné prošel kompletní opravou, která však nepřinesla takový výsledek, jak se očekávalo.

V druhé polovině letošního roku se totiž zjistilo, že povrch vozovky v úseku od Starého Pelhřimova ve směru na Humpolec byl nevyhovující, a to z jednoho vážného důvodu. Silnice byla kluzká.

Celou situací se ihned začalo zabývat Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které má zmíněný úsek silnice ve své správě. „V současné době je povrch odfrézován a je osazeno přechodné dopravní značení, které tam bude do opravy úseku,“ popsala aktuální stav zmíněného místa tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

S aktuálním provizorním stavem silnice ve zmíněném úseku řidiči musí počítat až do konce zimy. „Oprava proběhne, až to klimatické podmínky dovolí, předpokládáme květen 2018,“ nastínila přibližnou dobu začátku opravných prací Nina Ledvinová.

Dočasně se nezměnil pouze povrch vozovky, ale zmizelo i vyznačení jízdních pruhů. Řidiči musí také zpozornět u zmíněného dočasného, ale výrazně pozměněného, dopravního značení. „Změny podle mého názoru nejvíce zaskočily řidiče, kteří tímto úsekem projíždí pravidelně. Ti, kteří po obchvatu jezdí pouze občas nebo zde dokonce jedou poprvé, tak žádné změny nepocítí,“ zhodnotil Václav Vodička, který po obchvatu projíždí téměř každý den.

Kromě snížení maximální povolené rychlosti, která řidičům nyní dovoluje jet 40 kilometrů v hodině, čeká na řidiče i zákaz předjíždění. Při výjezdu z města pak řidiči nově narazí na stopku.

ŘSD k vyfrézování problematického úseku přistoupilo po odhalení problému a následném odborném laboratorním posouzení nastalé situace. Stejnou technologií, kterou byl původně opraven tento úsek pelhřimovského obchvatu, byly dříve opraveny ale i jiné vozovky. Jednou z nich je například silnice u Obrataně. Po tamní komunikaci se však jezdí po celou dobu bez komplikací.