Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Zéland lidi lákal

Pelhřimov – Činné sopky, divoké řeky, ale především krásná a často prakticky nedotčená příroda. To je Nový Zéland, o kterém přijel do Pelhřimova v pátek přednášet známý cestovatel a průvodce v jedné osobě Vítek Procházka.

4.3.2013
SDÍLEJ:

Přednášku o nenáročné zemi dlouhého bílého oblaku si v pátek nenechal ujít ani známý cestovatel Bob Stupka (na snímku s Vítkem Procházkou je vlevo). Foto: Deník/Alexandra Knapová

Více než dvouhodinová přednáška o nenáročné zemi dlouhého bílého oblaku byla doplněna zajímavými fotografiemi z cest.

Kdy jste byl naposledy na Novém Zélandu?
Naposledy jsem tam byl před dvěma roky. Tehdy jsem se nazpět vrátil na Velikonoční pondělí. Čistého času jsem tam strávil dohromady okolo 19 měsíců.

Během přednášky jste zmínil, že domovem číslo jedna je pro vás Česká republika, ale zároveň byste se nebránil bydlet na Novém Zélandu. Přece jenom – kdyby se vám naskytla možnost bydlet tam trvale, využil byste ji?
Přiznávám, že jsem tu možnost měl. Zvažoval jsem to poměrně vážně, ale nakonec převážilo to, že doma jsem v České republice. Ale asi jo, asi bych tam dokázal na rok nebo delší dobu žít, ale tady mám hodně kamarádů a Česko mám rád a hrozně rád se sem vracím.

Čím vás Nový Zéland uchvátil?
Z jedné strany přírodou a pak věcí, kterou člověk nedokáže vidět – životní pohodou. Tam nic není problém, nikam se až tak moc nespěchá, tempo je velmi poklidné a všichni jsou tam velmi příjemní. Není to takové, že byste někam přišla na úřad a všichni měli staženou pusu v křeč. Naopak lidé se mezi sebou snaží vycházet. Společnost tam hodně funguje. Což je určitou nadějí, že se to postupně vylepší i u nás.

Místní domorodci – Maorové mají na obličejích tetování. Každý obrázek má svůj vlastní význam s tím, že tetování má v nepřátelích vzbuzovat respekt i hrůzu. Nenapadlo vás, že byste se nechal také potetovat?
Ne, trvalé tetování na obličeji rozhodně ne. Ale za dva týdny si nechám namalovat henu. Jedna firma si totiž mě a kamaráda objednala na výuku haka (původně hromadný maorský tanec pozn. redakce) a tam budeme mít namalované obličeje. Jen doufám, že nás po cestě nezastaví policisté. (smích)

Na Novém Zélandu jsou velmi oblíbené adrenalinové sporty. Vyzkoušel jste nějaký?
Prakticky všechny vyjma bungee jumpingu, protože se na něj bojím jít. Nemám totiž úplně super kolena, tak bych ještě rád nějaký čas běhal po kopcích nebo pádloval.

V pelhřimovské knihovně jste měl dnes premiéru. Co vám, jako známému cestovateli, říká Pelhřimov?
Snažím se docela intenzivně toulat i po Čechách, a tak vím, že Pelhřimov je krásné město. Máte nádherné náměstí. Letos se sem určitě ještě vrátím na podzim v rámci přednášky o Austrálii.

Pelhřimov je známý jako město rekordů a kuriozit. Na Novém Zélandu je kopec, který je za svůj 85 písmen dlouhý název zapsán v Guinnessově knize rekordů. Navštívil jste ho?
Na kopci jsem byl, je to místo, kam s námi míří i naši turisté. Mimochodem je tam i vesnice, která je také díky svému dlouhému názvu rovněž zapsána v Guinnessově knize rekordů, ale tu jsem ještě nenavštívil.

Autor: Alexandra Knapová

4.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení