Dvě propojené budovy bývalého sídla policistů nyní vlastní firma z Brna, která v současné době připravuje jejich rekonstrukci a má s nimi smělé plány.

Policisté objekty na Karlově náměstí opustili roku 2009, kdy odešli do lépe vyhovujícího současného sídla v Pražské ulici. Nejdříve je podle pravidel museli nabídnout složkám státu. Když ty neměly zájem, mohlo dojít k privatizaci.

„První kolo výběrového řízení bylo vyhlášeno 1. července 2011, cena dle znaleckého posudku byla 9,96 milionu korun. Pro každé další kolo se kupní cena o deset procent snížila," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Dodala, že do podzimu 2012 proběhlo deset nabídkových kol. V tom desátém už minimální kupní cena klesla na 3,86 milionu korun. To už se konečně nový vlastník našel.

Je jím družstvo BD Real a za přípravou úprav objektu stojí brněnská firma Home INP, která se zabývá mj. developerskými projekty a správou nemovitostí.

Kupní smlouva byla podepsána už loni, ale kvůli schvalovacímu procesu prodeje státního majetku bylo vlastnické právo zapsáno v katastru na nového vlastníka až v roce 2013 na podzim.

„V přízemí plánujeme tři samostatné komerční prostory. Pro zlepšení jejich přístupnosti uvažujeme se zvýšením vstupů z ulice ze dvou na tři," říká Holý.

V podsklepené části budov plánuje vlastník jak sklepní kóje pro byty, tak i sklady pro komerční prostory. Jejich rozčlenění bude podle Petra Holého záviset na požadavcích konkrétních klientů.

Poptávka existuje

V dalších dvou podlažích 
a půdní vestavbě pak vzniknou malometrážní byty, v kategorii 1+1 a 2+1, přičemž ty větší budou mít rozlohu asi 50 metrů čtverečních," uvedl jednatel Home INP Petr Holý.

Společnost si vyhodnoti-
la průzkum realitní nabídky 
a poptávky a z něj jí vyšlo, že
v Pelhřimově je největší poptávka právě po tomto typu bydlení. Ve třech patrech půjde o osmnáct bytů.

Přestavba si podle Holého vyžádá vybudování nových instalačních jader a stoupaček, zcela nové rozvody, nové výtahy a bezbariérové vstupy.

Rekonstrukce zahrne i výměnu oken, zateplení a novou fasádu, která už nebude mít šedou barvu. Nyní je dokončen projekt pro stavební povolení.  Stavební práce s náklady více než 17 milionů korun by mohly začít co nejdříve, hotovo má být do konce roku.

Co se týká parkování, několik míst pro auta vznikne po asanaci stávajících přístavků ve dvoře. Další místa by rád vlastník po dohodě s městem vyčlenil pod Jihlavskou bránou u vjezdu do dvora, kde dřív parkovali i policisté.

Ohledně podoby střešních oken se vlastník radil s památkáři, protože objekt je na hranici městské památkové rezervace.

Podle vedoucího památkové péče města Vladimíra Staňka došlo k dohodě a současná dokumentace už je v souladu se záměry památkové péče. I on podobně jako starosta Leopold Bambula vítá to, že objekt bude využívaný.

Z velkých nevyužívaných objektů tím pádem v Pelhřimově zbude jen hotel Rekrea, shodou okolností nedaleko bývalého sídla policie.

Teď zbývá Rekrea

I ten už je na prodej delší dobu. „Kontaktoval nás jeden člověk a chtěl vědět informace o objektu, ale pak už se neozval a nic se od té doby nedělo," doplnil starosta Leopold Bambula.

Vlastníkem budovy je Svaz českomoravských spotřebních družstev (SČMSD).