Ani nyní uprostřed zimy totiž letité místní zdroje nedávají tolik vody, kolik městys potřebuje a na kolik byl v předešlých letech zvyklý.
Novorychnovskou radnici ale problém nenechává v klidu. Vedení městyse na nutnost šetření s vodou upozorňovalo od léta hned několikrát. A začalo hledat řešení, jak situaci vyřešit na delší období. „Od specializované geologické firmy jsme si nechali udělat průzkum a analýzu kapacity stávajících zdrojů vody pro Nový Rychnov. Výsledky očekávám nejpozději počátkem února, v nejbližších dnech se chci informovat, jaké jsou závěry tohoto geologického průzkumu," přiblížila jeden z kroků radnice starostka Nového Rychnova Iva Reichová.

Situace s vodou v Novém Rychnově stále není dobrá, městys si v současnosti pomáhá náhradním zdrojem ze Sázavy, jedné z místních částí. Že jde o řešení dočasné, si 
v Novém Rychnově uvědomují s plnou vážností.

Problém s nedostatkem vody začal trápit Nový Rychnov loni v květnu. Během horkého léta se situace vyhrotila, Nový Rychnov patřil mezi obce na Pelhřimovsku, které vyhlašovaly zákaz zalévání zahrádek i napouštění zahradních bazénů vodou z vodovodního řadu.

S koncem léta ale problém 
s nedostatkem vody v Novém Rychnově nezmizel. Vedení městyse o nepříznivé situaci 
s vodou i přetrvávajících úsporných krocích opakovaně informovalo veřejnost. Informace zazněla třeba v hlášení obecního rozhlasu loňského 14. října. „Vzhledem 
k dlouhodobému setrvalému úbytku vody v obecních studních i nadále platí úsporný režim spotřeby pitné vody z vodovodního řadu. Současný stav je natolik vážný – zejména v Novém Rychnově a v Řeženčicích – že denní spotřeba daleko převyšuje denní přítok vody do vodojemu," slyšeli obyvatelé z reproduktorů.

O problému se znovu mluvilo na schůzi novorychnovských zastupitelů v listopadu loňského roku. Na schůzi opět zaznělo, že doporučení pro šetření vodou stále platí. „V současné době jsou totiž vodní zdroje pro obec velmi slabé a stále nejsou na normálním stavu, co byl před rokem," zdůraznila před zastupiteli mimo jiné starostka.

Radnice už také chystá kroky pro případ, že závěry práce geologů nebudou povzbudivé. „Pokud by z průzkumu vyplývalo, že stávající zdroje vody pro Nový Rychnov nejsou postačující, začneme hledat zdroje nové," dodala Reichová.

O tom, že v Novém Rychnově považují problém za vážný a jeho řešení za prioritní, vypovídá i to, že zajištění zásobování vodou má přednost před jinými chystanými investicemi, jako je třeba výstavba nové mateřské školy nebo rekonstrukce takzvané Koubkovny.