Kraj Vysočina jako vlastník připravuje nutnou rekonstrukci průtahu městysem z náměstíčka směrem na Rohoznou. Příslušný stavební úřad vydal před několika dny stavební povolení, letité přípravy spějí k okamžiku, kdy starou poničenou silnici začnou stroje přeměňovat do podoby odpovídající standardu jedenadvacátého století.

Novorychnovští přijímají zprávu s rozporuplnými pocity. „V každém případě budeme šťastní, že se tahle silnice opraví. Připravuje se to už od roku 2011, už to celé trvá docela dlouho," reagovala novorychnovská starostka Iva Reichová.

Na Rohoznou se v Novém Rychnově odbočuje na jednom konci náměstí. Výpadovka vede nejprve mezi hustší venkovskou zástavbou, za mostkem se stáčí doleva a poté doprava ven z městyse. „Ten úsek má přibližně 500 set metrů," připomněla starostka.

Současně připustila, že doba prací přinese obyvatelům městyse, který se nachází mezi vrchy Čeřínkem a Křemešníkem, logické omezení. „Samozřejmě, že se bude muset jezdit po objížďkách, což nebude pro některé lidi úplně příjemné," připustila Reichová.

Na straně druhé vedení městyse využije prací na vozovce, aby obyvatelům vylepšilo infrastrukturu. „Počítáme s tím, že souběžně s opravou krajské silnice vybudujeme v opravovaném úseku nové veřejné osvětlení," zmínila novorychnovská starostka. Energetická distribuční společnost kromě toho přeloží vedení svých sítí.

Podle stavebního povolení má být stavba dokončena do 31. května příštího roku. Až bude výpadovka na Rohoznou opravena, mají se práce přesunout na jiný konec Nového Rychnova. Na modernizaci čeká rovněž ulice, která směřuje na Horní Cerekev.