Starostkou Nového Rychnova se totiž v úterý nově stala Iva Reichová. Podstatným šrámem na této zprávě ale je, že pět zastupitelů z jedenácti rezignovalo na své mandáty a jejich náhradníci za ně odmítli nastoupit.
V takovém případě nelze plný počet zastupitelů doplnit náhradníky z jiného sdružení.
I když jde o kuriózní situaci, kdy městys zřejmě další čtyři roky bude řídit 60 procent z plného počtu zastupitelů, zákon to umožňuje a nové volby vypsány nebudou.
Ve volbách sice s pěti mandáty zvítězilo sdružení v čele s dosavadním starostou Pavlem Martínkem, ale ostatní tři uskupení sestavila většinu šesti mandátů z jedenácti, a tím vlastně odstavila vítězné sdružení a rozhodla se zvolit za starostku Ivu Reichovou.
Ta ale na prvním ustavujícím zasedání zastupitelstva nebyla zvolena, protože nehlasovala sama pro sebe.
Martínek, který starostoval osm let, se rozhodl složit mandát. „Přišlo mi už před volbami, že jediným cílem ostatních sdružení bylo mě odstranit. A pokud se takhle spojili, tak bysme byli v menšině a stejně by si prosadili to, co by chtěli," tvrdí s tím, že nikoho nevybízel, aby ho v rezignaci napodobil. To potvrdila i další odstoupivší kandidátka sdružení, učitelka Růžena Matějů.
Martínek si myslí, že důvodem averze vůči němu mohly být některé nepopulární kroky, které podle svých dělal proto, aby městys zbavil dluhů a úvěrů za sedm milionů – což se mu podle něj povedlo.
„Nevím, co teď za tím bylo – jestli touha po moci, po pomstě nebo snaha dostat se k naspořeným penězům," komentuje své „vyšachování" Martínek. Nově zvolená starostka ale s takovým obviněním nesouhlasí.
„Není to pravda, já jsem do voleb šla s čistou hlavou a s vůlí něco pro obec udělat a něco změnit. Vždyť já jsem ani neměla úmysl se stát starostkou, jenže lídři sdružení nebyli zvoleni. A ani odejít teď z mého zaměstnání pro mě nebylo jednoduché," říká Reichová s tím, že v této nelehké a pro ni překvapivé situaci necítí žádný pocit uspokojení.
Ale dodává, že volby proběhly demokraticky a že je přece normální kandidovat s tím, že by se některé věci v městyse daly řešit jinak. Doplňuje, že Pavlu Martínkovi byl nabídnut post místostarosty. On ho ale odmítl, což ji přijde jako styl „buď všechno, nebo nic".
Martínek to ale vysvětluje tak, že i kdyby byl ve vedoucí funkci, tak už by stejně necítil podporu celého týmu, která je podle něj v tak časově i psychicky náročné pozici nutná. „Ale aspoň si to vyzkouší také někdo jiný," dodává na závěr smířlivě Martínek, který si teď bude hledat práci.
Příkopy mezi lidmi
Deník hovořil se třemi lidmi, dva z nich v městyse žijí, třetí k němu má úzký vztah. Jeden z nich říká, že starostu „položilo" údajně prudké zvýšení daně z nemovitosti.
Druhý tvrdí, že na rozdíl od starosty neměla tři zbývající sdružení žádný volební program a dosud se o klíčové investice v městyse příliš nezajímali, protože jim šlo jen o to „popravit Martínka".
Třetí uvádí, že k chybám mohlo dojít už dříve na obou stranách a situace ho mrzí. „Zbytečně vznikly příkopy mezi lidmi. Když už ale někdo byl zvolen, neměl by s ohledem na důvěru voličů rezignovat," říká oslovený obyvatel s tím, že tak zbytečně přišla vniveč chuť 11 lidí podílet se na rozhodování v obci. Situace se prý bude dlouho urovnávat.
Iva Reichová pracovala 27 let na katastrálním úřadě v Pelhřimově. V Rychnově dva roky působila jako předsedkyně Tělovýchovné jednoty Start. Zasloužila se o obnovu pochodu pro širokou veřejnost Novorychnovské stezky – se 184 startujícími a dvacítkou pořadatelů.
„Pochod jsme zažili jako děti a byl můj sen ho obnovit. Získali jsme dotaci z kraje a České unie sportu. Byla bych ráda, kdyby se z něj stala tradice," říká Reichová, které je 45 let a v Rychnově žije od svých sedmi let. Je vdaná, má syna.