Oficiálně budou oba symboly přijaty při nedělní pouti. Vlajka i znak městyse budou svěceny po poutní bohoslužbě před kostelem svatého Tomáše Becketa v Nové Cerekvi od čtvrt na jedenáct.
„Nechceme vůbec narušovat program tradiční pouti. V rámci svěcení pouze seznámím návštěvníky s vlajkou a znakem. Osvětlím, z čeho vychází jejich současná podoba," řekl starosta městyse Zdeněk Rajdlík.
Historický znak městyse tvoří modrý štít, na němž se nachází stříbrná kvádrovaná hradba s cimbuřím. Uprostřed hradby se tyčí stříbrná kvádrovaná věž s otevřenou branou se zlatou vytaženou mříží.
Stříbrná věž se zlatými makovicemi
Věž má dále dvě černá okna a je na vrcholku zakončená cimbuřím a červenou valbovou střechou se dvěma zlatými makovicemi.
Autorem vlajky a kresebného ztvárnění znaku je heraldik a vexilolog Jan Tejkal. Podle jeho slov takto popsaný znak koresponduje ve své podstatě s historickými podobami znaku doloženými otisky pečetí v Archivu Národního muzea v Praze.
„Oproti historickým zpodobněním znaku městečka zde dochází pouze k drobné odlišnosti spočívající v absenci praporků či korouhviček nad makovicemi, což je v grafickém ztvárnění znaku respektováno s ohledem na známost a vžitost této podoby znaku," uvedl Tejkal.
Ruku v ruce se znakem dostane Nová Cerekev i novou vlajku, kterou už na rozdíl od znaku nemá dánu historicky. Vlajka ale ke znaku patří ze zákona, a s jejím získáním tedy nebyl problém.
Bílé pruhy značí místní části
Na zcela nově navržené vlajce se stejně jako na znaku nachází figura věže.
Místo hradeb ji ale z obou stran obklopuje šest bílých vodorovných pruhů, které značí šest k městysi připojených místních částí.
Těmi jsou Částkovice, Chmelná, Markvarec, Myslov, Proseč-Obořiště a Stanovice.
Karolína Hovorková