V červenci se do dvou nových domů u rybníku Dusilov nastěhovalo dvanáct klientů těchobuzského Domova Jeřabina. V srpnu začalo v bývalém fotoateliéru na Havlíčkově náměstí fungovat denní centrum Medou pro děti a mladé lidi 
s postižením a v pondělí 21. září se slavnostně otevřou dveře Střediska charitní pomoci Oblastní charity Havlíčkův Brod v Máchově ulici.
Všechna zařízení se veřejnosti představí na pondělním Veletrhu sociálních služeb, který se uskuteční od deseti do osmnácti hodin.

Zájemci se nejdříve podívají do nového Střediska charitní pomoci v Máchově ulici, které rozšíří dosavadní nabídku zařízení havlíčkobrodské charity v Humpolci, 
k nimž patří Astra – denní centrum pro seniory, charitní pečovatelská služba, byty sociální rehabilitace a půjčovna kompenzačních pomůcek ve Školní ulici. Mimochodem všechna zmíněná zařízení budou zvědavým očím z řad veřejnosti rovněž otevřená. „Středisko charitní pomoci bude třídit, opravovat a čistit ošacení, které bude následně k dispozici potřebným," vysvětlila, jaké činnosti se bude věnovat nová charitní služba, Hana Fikarová z Oblastní charity Havlíčkův Brod.

Zaměstnanci, kteří se budou o oblečení starat, jsou především z řad uživatelů havlíčkobrodské charity. Jde o lidi, kteří jsou vinou rodinných problémů hůře uplatnitelní na trhu práce. „Ve středisku charitní pomoci budeme také prodávat výrobky 
z našich charitních zařízení. Rovněž budeme nabízet úpravy a opravy oděvů za úplatu," doplnila další zaměření nového zařízení Fikarová s tím, že pondělní slavnostní otevření by si neměl nechat ujít prezident Diecézní charity Hradec Králové Josef Suchár a radní Kraje Vysočina Petr Krčál.

Nové charitní středisko sídlí v nebytových prostorách, které město Humpolec 
v minulosti pronajímalo pro komerční účely. „Veletrh sociálních služeb velice vítám. Co se týká nového zařízení charity, domluvili jsme se na dotovaném nájemném, tudíž je pro charitu zdarma," uvedl starosta Humpolce Jiří Kučera.

Mezeru v sociálních službách na Humpolecku s prvním srpnem zaplnilo denní centrum Medou, kde nejrůznější aktivity pro každý všední den a i některé víkendy najdou děti a mladí lidé s postižením.

Za vznikem Medou stojí Zuzana Žaloudková a Ludmila Prokopová, díky nimž už klienti nemusejí dojíždět do center v Ledči nad Sázavou, Pacově nebo Havlíčkově Brodě.

Novými humpoleckými občany se v červenci stali lidé s mentálním a případně kombinovaným postižením z Domova Jeřabina v Těchobuzi. Dalším dvanácti klientům tak skončilo bydlení s typickými ústavními znaky, a naopak začali žít nový život „obyčejných" lidí. Svůj domov představí veřejnosti v pondělí od patnácti do osmnácti hodin. Jak prozradila ředitelka Domova Jeřabina Simona Tomanová, návštěvníci se mohou těšit na pohoštění, které pro ně natěšení klienti připraví.
Dodala, že v současné době se noví obyvatelé zabydlují a   případně ještě dokupují vlastní nábytek a doplňky. „Našim pěti klientům se už podařilo uzavřít smlouvu s humpoleckými technickými službami na práce trvající několik hodin v měsíci," podotkla Tomanová.

Humpolec není jediným místem, kam se těchobuzští klienti přestěhovali. Chráněná bydlení vznikla ještě v Cetorazi, Pelhřimově, Horní Cerekvi, Novém Rychnově a také v Počátkách. Lidé s postižením nebydlí v domech sami, pomáhají jim sociální i terénní pracovníci. „Jsme rádi, že se můžeme stát obyvateli Humpolce, že nás tu vstřícně přivítali, a doufám, že se staneme dobrými sousedy," přála si na závěr Tomanová.

Slavnostní zahájení Veletrhu sociálních služeb připadá na pravé poledne. Prostranství před kinem bude patřit prezentaci sociálních služeb v Humpolci, ke slovu se dostane i doprovodný kulturní program či prodej výrobků chráněných dílen. Nebudou chybět ani dobroty k zakousnutí.

Program (21. září)

10.00 – 11.30: Slavnostní otevření Střediska charitní pomoci v Máchově ulici (den otevřených dveří potrvá do 16.00)
12.00 – 16.00: Zahájení veletrhu na Havlíčkově náměstí, prodej výrobků, prezentace služeb
12.00 – 16.00: Den otevřených dveří Medou a v zařízeních Oblastní charity HB
15.00 – 18.00: Slavnostní otevření a den otevřených dveří chráněného bydlení Domova Jeřabina (ulice Dvorská)