Novinky přiblížil hejtman Vítězslav Schrek. „Nově je do turistických map zakreslena žlutá trasa Veselá – Houserovka na Pelhřimovsku v délce šesti. Kilometrů. Pojmenovaná je po Marii Kurandové. Herečka původem z Vysočiny si zahrála třeba roli babičky ve stejnojmenném filmu,“ informoval.

Další změnou mezi tradičními turistickými trasami na Vysočině je také projekt Zdravé srdce. Náměstek hejtmana Roman Fabeš uvedl, že jde o kilometrový úsek cyklostezky na Humpolecku. „Během rychlé chůze si člověk změří čas i tepovou frekvenci. Přes QR kód hodnoty vloží do aplikace. Ta data vyhodnotí a porovná je s fyzickou zdatností ostatních přihlášených,“ doplnil.

Na Vysočině se Klub českých turistů stará o více než tři tisíce kilometrů pěších a lyžařských tras a o téměř dva tisíce pět set kilometrů cyklostras. Každoročně proškolení značkaři obnoví zhruba třetinu značek. Mimo to, že jim vrátí sytou barvu ještě vymění poškozené, zničené a ztracené značky, narovnají směrovníky a nahradí už nečitelné mapy. Kraj Vysočina od roku 2002 přispěl na obnovu turistického značení v regionu téměř sedmi miliony korun.

Mezi jedno z nejvyhledávanějších turistických míst na Pelhřimovsku Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Jen za loňský rok ho navštívilo 24 173 turistů. Navštěvované lokality sleduje společnost Vysočina West. Manažerka Nela Štěpánková řekla, že dalším oblíbeným místem Pelhřimovska je nově opravený zámek v Červené Řečici.

A aby si turisté prohlédli všechny památky i výstavy v okresním městě, tak mohou využít sdílená kola. Prvních patnáct minut jsou totiž při každé jízdě zadarmo. Od šestnácté minuty budou muset návštěvníci zaplatit pětadvacet korun za každých dalších třicet minut jízdy. Sdílená kola v Pelhřimově opět fungují od začátku května.