Projekt tam začíná už tuto středu a organizuje ho společnost SportAnalytik, která do Česka přináší projekt hodnocení sportovních předpokladů.

Ředitel školy Martin Skořepa se s odborníky na testování seznámil přes pořádání triatlonu u Stráže. „Líbila se mi myšlenka, že to není žádná propagace konkrétního sportu nebo komerční záležitost, ale že se do testování mohou zapojit i děti, které třeba nejsou sportovní postavy, ale mají možnost získat motivaci k pohybu a fyzické aktivitě," říká ředitel školy.

SportAnalytik navazuje na úspěšnou kanadskou verzi představenou v rámci olympijských her ve Vancouveru v roce 2010, kterou prošlo více než 100 tisíc dětí. Jedná se o patentovanou metodu, jež se skládá ze dvou kroků.

„Fyzický test odhalí pohybové dovednosti dětí, a to na základě osmi zábavných disciplín jako například sprint na 30 metrů, hod basketbalovým míčem nebo člunkový běh. Test osobních preferencí potom zkoumá jejich povahové rysy, mimo jiné zápal a motivaci," přibližuje Jan Březina, zástupce organizátora.

„Správně zvolený sport totiž bude děti motivovat a celoživotně jim bude přinášet radost a nadšení z pohybu. Víme, že každé dítě v sobě nějaký sportovní talent má. Jde jen o to, poznat, jaký," dodává.

Nejbližší oddíl

Rodiče musí dát k testování souhlas – a odhad ředitele Skořepy je, že by jich 80 procent mohlo souhlasit.

Po absolvování testu získají rodiče zprávu o dvou částech, kde se jednak dozví, jak je na tom jejich dítě ve srovnání se svými vrstevníky, a jednak získají doporučení pěti běžných i pěti alternativních sportů vyjádřené procenty.

Pilotní třídou, která dnes za účasti odborníků testování na ZŠ Komenského podstoupí, je třetí třída. Další třídy už budou v jiné termíny testovat sami tamní tělocvikáři, kteří se od odborníků zaškolí.

„Dobré je i to, že v pokročilé zprávě bude i oddíl nejbližší místu bydliště, který doporučený sport nabízí," dodává ředitel Skořepa.

Testování si může vyzkoušet i široká veřejnost, a to v sobotu 14. června v areálu Sportovního klubu  Jihlava.

Co se testuje

1. Sed  a natažení (flexibilita)

2. Postoj čápa (rovnováha)

3. Skok do výšky (síla)

4. Hod basketbalovým míčem (síla svalů)

5. Částečné sedy-lehy (svalová výdrž)

6. Běh do „T" – člunkový běh (hbitost)

7. Sprint na 30 metrů (hbitost)

8. Běh na 800 metrů (vytrvalost)