V pondělí 2. října totiž ve studovně pelhřimovské knihovny startuje Virtuální univerzita třetího věku (VU3V).
Pelhřimovská knihovna se tak díky novému studiu, které připravila Česká zemědělská univerzita v Praze, stala jedním z jejích konzultačních středisek.

Před tím, než kurz začne, se mohou zájemci přihlásit na konzultačním středisku pelhřimovské knihovny, kde vyplní přihlášku a uhradí studijní poplatek, který činí 300 korun za daný kurz. Důchodci či invalidní důchodci ale také mohou zavítat přímo na úvodní přednášku 2. října v 9 hodin, kdy pracovníci knihovny zahájí první semestr. „Zatím se nikdo nepřihlásil, protože novinku jsme teprve vyslali do světa,“ řekla ředitelka Městské knihovny v Pelhřimově Iva Rajdlová.

S účastí seniorů na různých akcích ale mají v knihovně podle ředitelky dobrou zkušenost. „Jsou to jedni z nejlepších účastníků. Chodí na přednášky, kurzy, dílny i na besedy se spisovateli a zapojují se do všech možných aktivit. Uvidíme tedy, jaká bude účast. Tvůrci VU3V nám říkali, že ze začátku bývá zájem menší, ale pak postupně narůstá,“ pochvalovala si Iva Rajdlová.

VU3V startuje v Pelhřimově kurzem Umění rané renesance v Itálii. „V knihovně pořádáme přednášky z dějin umění s panem Staňkem, o které je velký zájem. Většinou se tam schází zhruba 50 až 60 posluchačů, takže jsme zkusili právě tu historii. Měli jsme vybraný kurz o lidském zdraví, ale bylo nám řečeno, že tento kurz je docela náročný,“ prozradila Rajdlová.

Na přednášky mohou studenti docházet každých 14 dní v pondělí od 9 hodin. Každý kurz obsahuje celkem 6 přednášek, z nichž každá trvá zhruba jednu až jednu a půl hodiny. „Studenti společně sledují videopřednášku, kterou jim tutor kurzu, což je u nás pracovník knihovny, pouští na plátno. Ke kurzům jsou také k dispozici výukové materiály dostupné přes internet nebo je možné si je za úhradu nechat vytisknout v knihovně,“ nastínila průběh kurzu Rajdlová.

Dodala také, že po každé přednášce mohou studenti společně s tutorem o tématu diskutovat a vyplnit test. Další test studenti vypracují samostatně doma nebo v knihovně na počítači. „Nakonec budou vyplňovat závěrečný test, na který budou mít pouze jeden pokus. Zapojit se také mohou do nepovinného úkolu, v rámci kterého vypracují esej na téma právě studovaného kurzu,“ doplnila Rajdlová.
Účastníci prvního semestru navíc budou moci společně vybrat, kterému tématu se budou věnovat v příštím kurzu. Na výběr jsou například Cestování, Čínská medicína v naší zahrádce, České dějiny a jejich souvislosti, Genealogie, Hudební nástroje, Lidské zdraví, Osobní finance a mimo jiné také Pěstování a využití jedlých hub.
VU3V je určena především pro vzdělávání seniorů v regionech, kteří se z různých důvodů nemohou zúčastňovat prezenčních přednášek U3V v sídlech vysokých škol a univerzit.