Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové studium: Senioři v knihovně začnou italským uměním

Pelhřimov – Senioři, kteří mají zájem se dozvědět něco nového, mohou nově studovat i v Městské knihovně v Pelhřimově.

21.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Anna Sotolářová

V pondělí 2. října totiž ve studovně pelhřimovské knihovny startuje Virtuální univerzita třetího věku (VU3V).
Pelhřimovská knihovna se tak díky novému studiu, které připravila Česká zemědělská univerzita v Praze, stala jedním z jejích konzultačních středisek.

Před tím, než kurz začne, se mohou zájemci přihlásit na konzultačním středisku pelhřimovské knihovny, kde vyplní přihlášku a uhradí studijní poplatek, který činí 300 korun za daný kurz. Důchodci či invalidní důchodci ale také mohou zavítat přímo na úvodní přednášku 2. října v 9 hodin, kdy pracovníci knihovny zahájí první semestr. „Zatím se nikdo nepřihlásil, protože novinku jsme teprve vyslali do světa,“ řekla ředitelka Městské knihovny v Pelhřimově Iva Rajdlová.

S účastí seniorů na různých akcích ale mají v knihovně podle ředitelky dobrou zkušenost. „Jsou to jedni z nejlepších účastníků. Chodí na přednášky, kurzy, dílny i na besedy se spisovateli a zapojují se do všech možných aktivit. Uvidíme tedy, jaká bude účast. Tvůrci VU3V nám říkali, že ze začátku bývá zájem menší, ale pak postupně narůstá,“ pochvalovala si Iva Rajdlová.

VU3V startuje v Pelhřimově kurzem Umění rané renesance v Itálii. „V knihovně pořádáme přednášky z dějin umění s panem Staňkem, o které je velký zájem. Většinou se tam schází zhruba 50 až 60 posluchačů, takže jsme zkusili právě tu historii. Měli jsme vybraný kurz o lidském zdraví, ale bylo nám řečeno, že tento kurz je docela náročný,“ prozradila Rajdlová.

Na přednášky mohou studenti docházet každých 14 dní v pondělí od 9 hodin. Každý kurz obsahuje celkem 6 přednášek, z nichž každá trvá zhruba jednu až jednu a půl hodiny. „Studenti společně sledují videopřednášku, kterou jim tutor kurzu, což je u nás pracovník knihovny, pouští na plátno. Ke kurzům jsou také k dispozici výukové materiály dostupné přes internet nebo je možné si je za úhradu nechat vytisknout v knihovně,“ nastínila průběh kurzu Rajdlová.

Dodala také, že po každé přednášce mohou studenti společně s tutorem o tématu diskutovat a vyplnit test. Další test studenti vypracují samostatně doma nebo v knihovně na počítači. „Nakonec budou vyplňovat závěrečný test, na který budou mít pouze jeden pokus. Zapojit se také mohou do nepovinného úkolu, v rámci kterého vypracují esej na téma právě studovaného kurzu,“ doplnila Rajdlová.
Účastníci prvního semestru navíc budou moci společně vybrat, kterému tématu se budou věnovat v příštím kurzu. Na výběr jsou například Cestování, Čínská medicína v naší zahrádce, České dějiny a jejich souvislosti, Genealogie, Hudební nástroje, Lidské zdraví, Osobní finance a mimo jiné také Pěstování a využití jedlých hub.
VU3V je určena především pro vzdělávání seniorů v regionech, kteří se z různých důvodů nemohou zúčastňovat prezenčních přednášek U3V v sídlech vysokých škol a univerzit.

Autor: Denisa Šimanová

21.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení