Nového starostu má Pelhřimov, kde do čela města usedl Ladislav Med (ODS), který vystřídal Františka Kučeru (ČSSD). Med je jedním ze dvou mužů, kteří už na radnici působili, v předchozích letech byl pelhřimovským místostarostou. Po vítězných komunálních volbách to byl on, kdo měl hlavní slovo v povolebních vyjednáváních a stanul v čele pravostředové čtyřkoalice, kterou spolu s ODS vytvořily TOP 09, KDU-ČSL a místním sdružením Nezávislí pro občany.

Koalice má v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu 11 mandátů. „Vytvořená koalice odpovídá výsledku voleb, navíc nás spojuje průnik programů, programových záměrů,“ komentoval výsledek dohody koaličních stran, k níž došlo v pondělí 15. října, lídr vítězné ODS a nový starosta Pelhřimova Ladislav Med.

Se zkušenostmi z radnice se stal starostou Kamenice nad Lipou Jaromír Pařík (ČSSD), který zastával v předešlém období post místostarosty. Křeslo v čele města mu uvolnil Ivan Pfaur (SNK Kamenice – Vaše volby), který se svým místním sdružením zůstal v koalici a sám na radnici jako místostarosta.

Prvním zcela novým nováčkem na radnici je starosta Humpolce Karel Kratochvíl (ODS). Ten nahradil svého stranického kolegu Jiřího Kučeru, který s předstihem ohlásil svůj odchod a ve volbách už vůbec nekandidoval. Humpolec má zcela nové lidi i na postech místostarostů, jimiž se stali Alena Kukrechtová (ODS) a Vlastimil Brukner (KDU-ČSL). V koalici s těmito stranami je ještě hnutí ANO.

Nováčkem mezi starosty je ještě Milan Kunst (Společně 2018), který v čele Horní Cerekve vystřídal po čtyřiadvaceti letech Jaroslava Andrleho („Za spokojenost občanů hc“). Nová, navíc tentokrát ponovu v uvolněné roli, je i místostarostka Horní Cerekve Markéta Vaňková (Společně 2018).

Starosty naopak zůstali v Pacově Lukáš Vlček (Sdružení pro rozvoj a prosperitu), v Žirovnici Milan Šmíd (ODS), v Počátkách Karel Štefl (SNK) a v Černovicích Jan Brožek (Hasiči pro Černovicko). V Červené Řečici je nadále starostkou Zdeňka Bečková (SNK ED).

Pokud jde o čtyři městyse na Pelhřimovsku, tak starosty zůstali Zdeněk Rajdlík (Nová Cerekev I) v Nové Cerekvi, František Pinkas (KDU-ČSL) v Lukavci i Miroslav Tříska (SNK I) v Božejově. Starostkou v Novém Rychnově zůstala Iva Reichová (Nezávislí kandidáti).