Komunikace nad ICOMem nese jméno po Josefu F. Kouřimském, zakladateli místní pletárny, pozdější znárodněné Modety .

„Doporučujeme pokračovat v tradici, že ulice v průmyslových zónách nesou název po významných pelhřimovských podnikatelích a průmyslnících z doby první republiky. J. F. Kouřimský se jmenoval otec i syn, otec měl větší zásluhy. Aby byl název stručnější, doporučujeme jen Kouřimského," řekl předseda letopisecké komise, radní Josef Doubek.

Zastupitelé už dříve pojmenovali nové ulice v průmyslové zóně Lhotka po průkopníku kartáčnické výroby Josefu Hrdinovi a zakladateli strojírny, z níž pak vznikl Agrostroj, Janu Matějkovi.

Pelhřimovskou pletárnu s jednoduchým strojem založil J. F. Kouřimský v roce 1892, ve svých 25 letech. Výroba se rychle rozvíjela.

Svědčí o tom unikátní propagační sedmiminutový film, který lze najít na webu Národního filmového archivu. Kouřimský ho na objednávku nechal natočit roku 1928, tři roky před svou smrtí. Sám mezi záběry ilustrujícími mohutnost továrny a stavební ruch v ní zdraví diváky smeknutím klobouku.

Geniální vedení

Z videa je znát, že zásady reklamy se za 90 let nezměnily. „Neúnavnou pílí a účelnou organisací rostl podnik tak, že v letech 1908 přesídlil do vlastní budovy, kde pracovalo již 120 dělníků na čtyřiceti strojích," hlásají hrdě titulky s tím, že posléze bylo třeba budovat další provoz, přádelnu a úpravnu surovin.

„O geniálním vedení podniku svědčí to, že vzrůstajícímu exportu téměř do celého světa vše nedostačuje a jest přikročeno ku stavbě čtvrté továrny. Továrny zaměstnávají 600 dělníků. Dostavbou stoupne počet na tisíc, takže závod je v horském kraji Českomoravské vysočiny důležitým hospodářským činitelem," avizují titulky na závěr.

Po znárodnění po roce 1948 fungoval podnik pod značkou Modeta, po roce 1989 pak jako Alfatex móda.

Tato firma ale měla podobný osud jako třeba kamenický Tylex a vůebc další české textilní továrny – před pěti lety propustila z práce všech 180 zaměstnanců.

Ulici Kouřimského má i Horní Cerekev, kde měla Modeta také svou pobočku.