Obec má nyní už k dispozici potřebný pozemek. Teď už se u této největší investice obce v její novodobé historii řeší „jen" jediná věc: podíl dotací.

„Stavba je navržena jako montovaná konstrukce s ocelovým rámem vyplněným ocelodřevěnými panely," vysvětluje rynárecký starosta Jan Pikl s tím, že obec už má připravenou projektovou dokumentaci.

K pozemku za základní školou, který řadu let brzdily státem nevyřešené církevní restituce, se obec rozhodla přikoupit ještě další kus plochy tak, aby se svah za novou stavbou zmírnil a zvětšila se školní zahrada.

Stavba školky by podle předběžných odhadů měla vyjít na více než 10 milionů. Obec se uchází o dotace, ale navzdory slibům vlády o podpoře nových školek se zatím k žádné žádosti a tím pádem ani k žádosti Rynárce ministerstvo školství nevyjádřilo. Podle starosty Pikla obec může dostat až 85 procent dotací, ale záleží na konečném posouzení projektu.

Bez dotací se do stavby nechce pouštět. „To by pro nás byla velká zátěž. Sice se dnes dá pořídit úvěr za dobrých podmínek, ale tuhle variantu zatím neřešíme," dodává starosta.

Kvůli čekání na dotaci se tak podle něj letos s největší pravděpodobností stavět nezačne. Reálný odhad otevření se tak posouvá na rok 2016.

Školka nyní sídlí v prostorech, kde je omezená kapacita maximálně 40 dětí a přesto, že ze strany rodičů dětí z Rynárce a okolních obcí zájem je, další děti nad tento limit již školka přijímat nemůže.

V nové budově by kapacita byla 50 až 55 dětí. „A kdyby chodilo víc dětí do školky, tak by měla určitě vyšší návštěvnost i škola," vysvětluje Jan Pikl souvislost obou škol, spojených do jedné instituce.

Děti budou

O příliv dětí se obec prozatím bát nemusí, v Rynárci se neustále staví nové domy a zájem o stavební parcely neklesá. Nových 22 parcel pro rodinné domy u výpadovky na Zajíčkov je již prodáno a s nastupujícím jarem se začíná na řadě z nich již stavět.

Nová budova přinese i úspory energií. Až se do ní přestěhují děti a učitelky, co pak bude s nynějším sídlem školky vedle hostince?
Podle starosty o tom zatím není definitivně rozhodnuto. Nové zastupitelstvo to bude řešit až ve chvíli, kdy bude jasné datum zahájení výstavby.

V úvahu připadá využití budovy pro místní spolky, pronájem anebo prodej.