Stavbu nové rezidence v Pelhřimově kladně hodnotí vedoucí rodinného centra a Family Pointu Pelhřimov Zuzana Havlová. „Z pohledu rodin s dětmi jsou určitě výstavba a nové byty v Pelhřimově potřeba. V uplynulých letech pelhřimovské mladé rodiny sháněly pozemky pro výstavbu spíše v obcích po celém okrese, protože Pelhřimov moc nových míst nenabízel,“ uvedla.

V rezidenci vzniká prostor pro více než dvacet rodinných domů společně se čtyřmi terasovými domy v blízkosti parku, které nabízí osmadvacet bytů s terasou nebo předzahrádkou a výhledem na město. Novou čtvrť dělníci budují za nemocnicí vedle silnice směrem na Jihlavu. Od centra města ji dělí patnáct minut chůze, tedy asi jeden kilometr. Příznivci hromadné dopravy autobusovou zastávku naleznou v Okružní ulici, zhruba čtyři sta metrů od středu rezidence.

Dle vedoucího odboru výstavby Zdeňka Přecha město Pelhřimov zatím s rozšířením autobusů až do nové čtvrti nepočítají. „V současnosti neplánujeme zavedení městské hromadné dopravy do čtvrti Zelený vrch, neboť leží v dobré dostupnosti k centru,“ uvedl.

Nová čtvrť nabídne bydlení několika typů, obchody a služby i zeleň.
Na kraji Pelhřimova roste nová čtvrť. Podívejte se, jak bude Zelený vrch vypadat

Unikátní polohu na vyvýšeném okraji Pelhřimova ocenil i architekt Jiří Vohralík, který je jednatelem projekční kanceláře. Kromě nové zástavby budou mít noví obyvatelé sídliště k dispozici komerční centrum. „Rádi bychom zajistili obyvatelům prodejnu potravin, a taky vhodné služby včetně kavárny a restaurace,“ upřesnil Vohralík. Komerční prostory mají být hotové podle informací na webu projektu na podzim roku 2025.

Po problémech se statikou budovy se pelhřimovští radní rozhodli zbourat starý Sporthotel, na jehož místě má vyrůst nový hotel za bezmála 180 milionů korun. Zakázku na výstavbu nového Sporthotelu získala pražská firma Boele, se kterou starosta města Ladislav Med společně s místostarostou Zdeňkem Jarošem podepsali smlouvu v půli června. Že se jedná o rozsáhlý projekt potvrdila mluvčí Pelhřimova Andrea Unterfrancová. „V plánuje je nejen výstavba nového hotelu, ale i nové opláštění zimního stadionu a úpravy jeho okolí,“ vysvětlila.

Podle Unterfrancové nová podoba Sporthotelu vytvoří nové pulzující srdce pelhřimovského sportovního areálu. Vzhledem k počáteční fázi projektu nelze odhadnout, kdy bude areál kompletně dostavěn. „Nová stavba nabídne atraktivní ubytování nejen pro turisty, ale i pro sportovní klientelu," podotkla Unterfrancová.

Někteří projekt města kritizují. „Nejsem zastáncem toho, aby město provozovalo ubytovací kapacity. Mělo by se spíš aktivně podílet na podpoře zvyšování ubytovací kapacit soukromými provozovateli,“ uvedla Zuzana Havlová.

Modernizovaný dobíjecí hub ve Vystrkově u Humpolce. Foto: poskytl Eon
Chcete si dobít auto za 18 minut? Možnost máte nově u Humpolce

Dalším nespokojeným je Roman Dvořák, který postrádá v Pelhřimově jiné věci než nový hotel. „Už roky se tu slibuje nový plavecký bazén, ale ten je teď v nedohlednu. Místo toho se bude stavět drahý hotel, který obyvatel města pořádně nevyužije,“ řekl.

V Humpolci vzniká pro změnu nová obchodní galerie. Bude úplně první stavbou svého druhu ve městě. Její výstavbu vítá řada obyvatel včetně Zbyška Tůmy. „Jsem moc rád, že prázdné autobusové nádraží našlo využití. Akorát mám obavy, aby nový obchoďák nepřitížil dopravě, která je v Okružní ulici hustá běžně,“ vysvětlil.

Stavba za necelých 200 milionů korun poskytne padesát pracovních míst v několika obchodech evropské značky. Investory stavby Obchodního centra Klokan jsou firmy Fuertes Development a KLM real estate Czech Republic, které dosud působily pouze na Slovensku a humpolecká galerie je jejich prvním českým projektem. „Celá plocha, která má přes čtyři a půl tisíce metrů čtverečních, bude mít zelenou střechu, která je v tomto rozsahu nadstandartní,“ vysvětlil majitel KLM real estate Czech Republic Rastislav Čačko.

Obchodní centrum. Ilustrační foto.
V Humpolci vznikne obchodní centrum za dvě stě milionů korun. Víme, co tam bude

Zelená střecha je podle developera ekonomicky výhodná, protože funguje jako tepelná izolace, a tím snižuje náklady na vytápění nebo klimatizování budovy. Kromě toho se firma zavázala k vystavění chodníků a cyklostezky na pozemku podél Okružní ulice, a tím tak usnadnit návštěvníkům přístup ke galerii. Jaké obchody v galerii otevřou, zatím není jasné.

Pro milovníky kempování a rybaření se nedaleko Červené Řečice chystá oprava areálu Camping Kovárna. Výstavbou majitelé pověřili firmu Dřevostavby na míru. Podle inženýra Tomáše Matušky se budoucí návštěvníci se mohou těšit na celkem 17 individuálně řešených plně vybavených samostatných domků.

V hlavní budově bude restaurace, wellness, vinný sklep, a samostatné apartmány. „Většina objektů bude postavena z masivního dřeva ve stylu moderních roubenek pro příjemný odpočinek,“ popsal Matuška.

Areál počítá i návštěvníky s obytnými vozy, pro které připravil několik parkovacích míst. „Samozřejmostí je i plocha se samostatným sociálním zázemím pro návštěvníky ubytované ve stanech, teepee či pod širým nebem,“ dodal Matuška. Kromě revitalizovaného rybníku pro rybolov se turisté mohou těšit i na velké koupací jezírko. První návštěvníky plánuje kemp přivítat na jaře 2025.

Zelený vrch Pelhřimov
- nová čtvrť za nemocnicí
- 4 terasové domy s 28 byty
- více než 20 nových rodinných domů
- plánované obchodní prostory- komerční prostory mají být hotové na podzim 2025

Sporthotel Pelhřimov
- odhadovaná cena asi 180 milionů korun
- město zbourá stávající hotel
- nový hotel nabídne 50 pokojů
- nové opláštění získá i zimní stadion
- upravené bude i okolí stadionu
- stavba má začít v druhé polovině roku 2025

Obchodní centrum Klokan Humpolec
- první obchodní galerie v Humpolci
- otevření
- projekt za 200 milionů korun
- vzniká v Okružní ulici

Camping Kovárna u Červená Řečice
- kemp nedaleko Červené Řečice
- 17 obytných domků ve stylu moderních roubenek
- místa pro stan i obytné vozy
- rybolov
- jezírko na koupání
- otevření na jaře 2025