„O tom vůbec nevím, ale rozhodně to vítám. Můj syn teď v Obratani chodí do první třídy, takže do této školy bude určitě chodit i dcera, která je teď ve školce,“ pochvalovala si maminka Lenka Menšíková z Obrataně.

Jedním z hlavních důvodů výstavby je efektivnější a úspornější provoz. „Současná budova školy je veliká, má stará okna, takže je tam především velká spotřeba tepla,“ řekla Petra Krupková ze Základní a mateřské školy Obrataň.

Do obrataňské školy by se podle tamního starosty Aleše Komárka mohlo vejít i dvě stě dětí. Zmíněnou malotřídku však aktuálně navštěvuje pouze čtyřiadvacet žáků. „Nová škola bude mít kapacitu zhruba pětasedmdesát dětí,“ prozradil Aleš Komárek.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.

Dodal také, že pokud půjde všechno podle plánu, nové zařízení by mohlo stát do konce roku. „Zatím je to ve stádiu příprav. Letos ale chceme stavět. Máme projekt a čekáme na stavební povolení. Následně vyhlásíme výběrové řízení a budeme hledat zhotovitele,“ informoval obrataňský starosta.

Nové prostory pro školáky by měly vyrůst v blízkosti mateřské školy. „To je super. Budeme hned vedle sebe, takže naše spolupráce bude dostupnější. Jak jsme jednotřídní mateřská škola a základka je malotřídka, tak společně jezdíme na divadelní představení, výlety do zoo, tvoříme a společně děláme mimo jiné i dětské dny,“ přemítala Kateřina Havlíková z mateřské školy v Obratani.

Nová budova bude bezbariérová a díky plánovaným terasám nabídne i venkovní učení. Stavět v Obratani chtějí z peněz, které si plánují vypůjčit. „Myslím si, že to postavíme z úvěru. Je to dost peněz. Vycházíme ze stavby školky, která vyšla zhruba na deset milionů. Tu jsme ale stavěli někdy před sedmi lety. Ještě se zkusíme poradit, jestli by byla možnost získat na stavbu dotaci,“ uvažoval nad další variantou Komárek.