Je však potřeba tyto aleje nominovat do stejnojmenné ankety, která letos odstartovala již v květnu.

Nominovat své kandidáty mohou zájemci do osmého ročníku soutěže o nejoblíbenější alej roku pořádanou Arnikou – Centrem pro podporu občanů, a to až do konce října letošního roku.

Zájemci mohou nominovat stromořadí na webu www.alejroku.cz zasláním fotografie a krátkého příběhu nebo popisu. O vítězné aleji pak bude hlasovat veřejnost. Hlasování v rámci ankety odstartuje 6. listopadu, poslední možnost poslat svůj hlas budou mít lidé 4. ledna příštího roku. Oficiální vyhlášení výsledků se pak uskuteční v průběhu ledna také příštího roku.

Letos poprvé může skutečně každý fotit a nominovat aleje během výletů nebo dovolených po celé České republice už od května, kdy se koruny stromů krásně zelenají, a to až do 31. října.

Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladičké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras.

Stejně jako v minulých letech může o vítězství aleje rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky. „Ať už alej roku 2018 roste kdekoli a ať už zvítězí díky své kráse nebo díky silnému příběhu, těšíme se, až se s ní seznámíme. Snad jí titul pomůže, aby naši krajinu zdobila ještě dlouho,“ uvedla Marcela Klemensová z Arniky, Centra pro podporu občanů.

V rámci loňského ročníku soutěže bojovaly o titul Alej roku čtyři stromořadí z Pelhřimovska. Nominací se tak mohla chlubit Alej vlašských topolů a jabloní u obce Mnich, Březová alej u Bohdalína, alej Valchovská cesta u Počátek a také Alej předků, která roste mezi dvěma rybníky v Horní Cerekvi.

A právě Valchovská cesta u Počátek loni uspěla a stala se nejkrásnější a nejoblíbenější alejí v Kraji Vysočina. Zmíněné počátecké stromořadí totiž získalo regionální prvenství v rámci loňského ročníku ankety Alej roku.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. „Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste vysadili, a o které budete pečovat i v příštích letech,“ vybídl veřejnost Jiří Kaňa, mluvčí Arniky.