Standardní noční klid, který je v Pelhřimově vymezen na dobu od dvaadvacáté hodiny večerní do šesté hodiny ranní, tak v roce příštím opět zkrátí tradiční kulturní akce, které se protáhnou do noci. „Praxe zavedená úpravou nočního klidu obecně závaznou vyhláškou nepřinesla žádné problémy a komplikace pro pořadatele akcí, ani pro orgány města,“ připomněl v souvislosti s předkládáním návrhu nové vyhlášky starosta Pelhřimova Ladislav Med (ODS).

Současně dodal, že uvedené termíny, kdo dochází k posunutí začátku nočního klidu, nemusí být za každých okolností využity k jeho rušení. Zveřejnění termínů má naopak sloužit jako včasná informace pro ty, které by taková situace mohla překvapit.

S žádným nočním klidem se v Pelhřimově znovu nepočítá v noci z 31. prosince na 1. ledna.

Na nejkratší klidnou noc se budou muset lidé připravit v souvislosti s rockovým festivalem Poutníkfest, který se uskuteční o třetím květnovém víkendu. Tam se začátek nočního klidu posune až na půl čtvrtou hodinu ranní.

O hodinu dřív začne noční klid vymezený obecně platnou vyhláškou platit o druhém červnovém víkendu, kdy se v centru města uskuteční festival Pelhřimov – město rekordů.

Do půl druhé v noci může trvat zábava u příležitosti Dne otevřených dveří v pivovaru Poutník o třetím srpnovém víkendu a na Celostátním hasičském festivalu dechových hudeb o týden později.

A celá řada akcí může s ohledem na dodržování nočního klidu trvat do půlnoci a třiceti minut k tomu. To platí mimo jiné i pro prázdninovou sérii koncertů U Stromečku. „Vymezení nočního klidu je stejné jako v minulé vyhlášce, ani pro tyto akce se nic nezměnilo,“ poznamenal k projednávanému bodu zastupitel za ODS a současně spoluorganizátor koncertů Jindřich Štěrba.

Podle něho ale nehrozí, že by se letní koncerty v centru Pelhřimova protahovaly do noci. „Máme dohodu s obyvateli, že koncerty končí ve dvaadvacet hodin a stejně jako v minulých letech se tento čas budeme snažit dodržet i v příštím roce,“ dodal Jindřich Štěrba.

Celá řada schválených výjimek se týká i veřejného dění a sousedského soužití v místních částech Pelhřimova, kdy vyhláška nevymezuje žádná noční klid. Mezi jednodenní akce, kdy se lidé nemusí kvůli zábavě koukat na hodinky, tak patří třeba červencové předpouťové posezení v Benátkách, jarní stavění a pak kácení máje v Janovicích, únorový myslivecký ples ve Strměchách nebo zářijová pouť v Útěchovičkách.

Obecně závazná vyhláška počítá i se situacemi, že se někde teprve rozhodne, že bude pořádat akci, která by mohla zasáhnout do standardního nočního klidu.

Zmíněnou obecně závaznou vyhlášku schvalovali zastupitelé potřetí. Právní úprava v jednotlivých obcích vychází ze zákona č. 251/2016.