Výjimečnou návštěvu v rámci této události očekávají v Pacově. „Dozvěděli jsme se, že každý rok dvě skupiny lidí z dánského velvyslanectví vyrážejí na místa v republice, kde se Noc s Andersenem koná. Nabídli jsme jim, aby zavítali k nám, a oni souhlasili," prozradila s úsměvem Jitka Špačková ze Základní školy Pacov, která akci v Pacově pořádá. Letos jí vypomůže i tamní knihovna, kde se bude konat „dánská" část programu.

Noc s Andersenem tu začne v šestnáct hodin, kdy se setkají zástupci dánského velvyslanectví se starostou města. Letos se akce účastní zhruba třicet žáků šesté a sedmé třídy pacovské základní školy.

Oficiální začátek Noci s Andersenem se uskuteční o hodinu později v tamní knihovně. Dánské velvyslanectví si pro přítomné čtenáře nachystá kvíz o Dánsku. Z této země totiž právě spisovatel Hans Christian Andersen pochází.

Česky i dánsky

Až do večeře se děti zaposlouchají do Andersenovy pohádky, jejíž část zazní v češtině a další část v dánštině. Od dvaceti hodin bude na programu divadelní představení Jamie a upíři od Briana Jacquese v podání žáků sedmé třídy a poté si účastníci „nacpou" bříška dortem. Nebude chybět ani noční hra – Počítání netopýrů. Ani o půlnoci se ještě nepůjde spát, protože tehdy přijde na řadu výroba triček a záložek do knihy. Noc s Andersenem v Pacově skončí v sobotu v devět hodin ráno.

Jak uvedla vedoucí knihovny v Pelhřimově Iva Rajdlová, tento pátek se u nich Noc s Andersenem konat nebude, a to kvůli nemoci knihovnice. „Čtenáři o tuto akci ale nepřijdou, jen její termín posuneme na 10. dubna. A mohu prozradit, že děti se opět mohou těšit na bohatý a zajímavý program," ujistila Rajdlová.

Velký zájem o účast na noci s dánským spisovatelem projevili malí čtenáři z humpolecké knihovny. Zdeňka Trnková z tamního dětského oddělení zmínila, že seznam přihlášených návštěvníků je už plný. „Odpoledního programu se zúčastní kolem šedesáti dětí, nočního pak kolem dvaceti," řekla Trnková.

Ta dále nalákala na šestnáctou hodinu, kdy se přítomní konečně dozvědí, kdo se stane vítězem ankety o tatínka-čtenáře. O půl hodiny později se na scéně objeví Kateřina Krejčí a Jan Kotlík, kteří si pro děti připravili scénické čtení pohádky Jana Drdy s názvem O králi Buchtorádovi.

„Pro malé čtenáře nachystáme také občerstvení, v jehož nabídce nebudou stylově chybět ani české buchty," usmála se knihovnice. Poté se návštěvníci budou moci vyřádit při pohádkovém putování po knihovně, které jim nabídne celou řádku her pro malé i starší. „Letos Noc s Andersenem ladíme do atmosféry Drdovských pohádek," podotkla na závěr Trnková.

Akce Noc s Andersenem si už patnáct let klade za cíl přilákat děti ke knihám. Souvisí také s Mezinárodním dnem dětské knihy, který se na celém světě každoročně připomíná 2. dubna, tedy v den narození dánského pohádkáře Andersena.