Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů je šancí za krásou uvidět Stvořitele, říká kněz

Pelhřimov – Příští pátek večer se otevřou dveře českých kostelů a kaplí, aby je mohli navštívit i lidé, kteří do nich pravidelně nechodí.

15.5.2014
SDÍLEJ:

Vojtěch VágaiFoto: Deník/Jan Mazanec

Do Noci kostelů se zapojí pelhřimovská farnost. Na detaily i smysl akce se ptáme farního vikáře Vojtěcha Vágaie.

V čem vidíte hlavní přínos akce?

Snažíme se všem bez rozdílu ukázat krásné věci: krásu samotného kostela, krásu zpěvu, varhan, krásu vesmíru i lidských výtvorů. Tím vším chceme i lidem, kteří nechodí do kostela, poodhalit krásu Boha, který za tím vším je a dává smysl našemu životu, naší námaze a obětem, naší snaze konat dobro, i když často nevmínáme, že bychom za to byli odměněni.

Co v kostele může zaujmout člověka, který do něj nechodí?

Podle mě právě vizuální přítomnost krásy, která se snaží přiblížit Boha lidskému rozumu. Člověk dnešního facebookového a televizního věku je totiž víc „obrazový", nejvíc informací vnímá vizuálně, obraz pak může doplnit ticho, zpěv a modlitba. V kostelech je hodně zlata ne proto, že by i v minulosti lidé chtěli, aby církev byla bohatá, ale proto, že nevěděli, jak zachytit a ostatním předat krásu Boha.

V Pelhřimově se Noc kostelů koná na čtyřech místech (viz rámeček). Co čeká návštěvníky kostela sv. Bartoloměje?

Po zahájení se představí pelhřimovský pěvecký sbor Záboj s duchovní hudbou a farní sbor – obě tělesa diriguje pedagog ZUŠ a želivský varhaník Petr Žák. Poté bude následovat prohlídka kostela zevnitř i zvenku, kterou záživnou formou okomentuje Lenka Martínková z Jihočeské univerzity. Ta loni podobně provedla návštěvníky kaplí Panny Marie a mělo to dobrý ohlas. Pak vystoupí kapela mladých, se kterými se setkávám při Pátcích mladých – za doprovodu kytary, keybordu, cachonu a flétny představí moderní křesťanskou hudbu. Ve 21 hodin hlavní varhaník kostela Jiří Váňa názornou formou ukáže, jak fungují varhany. Další zajímavou letošní novinkou bude přednáška s promítáním předsedy místního astronomického klubu Jakuba Hraníčka o hvězdách. Ta bude pěkně korespondovat s mottem Noci kostelů „Nechť jsou světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den a noc". Opět půjde o přiblížení Stvořitele takovou formou, která je modernímu člověku blízká. Večer bude také zpřístupněna věž kostela, což se běžně nestává.

Na co se nejvíc těšíte vy?

Kromě toho, co jsem zmínil, bude novinkou i to, že děti z pelhřimovských mateřských škol do středy namalují, jak si představují kostel. V pátek ráno přijdou do kostela, dostanou odměny,  bude pro ně připraven program a naučíme se písničku-modlitbu. Jejich výkresy pak budou vystaveny v kostele a na závěr Noci kostelů je jako dárek dostanou příchozí. Dalším dárkem pro návštěvníky budou i koláčky nebo kostelíčky z perníku a knížky. Těším se i na závěrečnou modlitbu za město a jeho lidi. Kdo má strach z modlitby, nemusí se bát, může se k nám přidat třeba formou toho, že do velkého srdce položí svíčky, jako symbol věci, za kterou by chtěl poprosit.

Program

kostel sv. Bartoloměje: 19.00 zahájení, 19.15 Záboj a farní sbor, 20.00 prohlídka, 20:30 kapela PM, 21.00 varhany, 21.30 světla na nebeské klenbě, 22.00 modlitba za město a obyvatele

kaple Panny Marie: řeckokatolická církev – 20.00 prohlídka, ukázky zpěvu, oblečení a liturgických předmětů, modlitba

Křemešník: Matice křemešnická – 19.00 úvod o kostele, 19.30 Jaroslav Benda pohovoří o restaurování oltářů i křížové cesty, 21.30 varhanní koncert Václava Peltana, 22.30 výstup na rozhlednu . Po celou dobu vystavena kopie Svatováclavské koruny

kaple sv. Anny: Zelené srdce – 19.00 prohlídka, výstava fotografií, 19.30 koncert skupiny HUSA bend, 20.00 Putování dvou andělů – příběh k zamyšlení

Autor: Jan Mazanec

15.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Derby mělo jednoznačný charakter

Fotbalistům Pelhřimova se daří, po výhře nad Brnem jsou v tabulce I. ligy na fantastickém třetím místě.

Góly v přesilovkách a skvělá obrana přinesly cennou výhru

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Práce na nové silnici finišují

Pelhřimovsko - Řidiči, kteří cestují po nové silnici, která leží mezi Pelhřimovem a Božejovem, už mohou sjíždět ke všem obcím, jenž právě tato silnice ulevila od rušného provozu.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení