Zvířatům nepatřičné zimní počasí může způsobit mnohem větší problémy. Někdy ale může člověk pomoci jim předejít.

Starosti mají například včelaři. „Kvůli počasí začnou včely pravděpodobně více plodovat a v důsledku toho pak budou mít větší spotřebu zásob. Tím se jim začne rychleji plnit výkalový vak, a jestliže dojde k jeho přeplnění, budou kálet v úlu. Z toho ale vznikají nemoci," vysvětlil hrozící nebezpečí předseda okresního výboru včelařů v Pelhřimově a zároveň předseda základní organizace Českého svazu včelařů v Humpolci Jaroslav Bártl.

Teplé zimní počasí by podle něho nevadilo, pokud by bylo alespoň dvanáct stupňů Celsia ve stínu, to znamená teplota, kterou včely potřebují, aby se mohly prolétnout a výkalový vak vyprázdnily. „Pokud místo toho začnou mrazy, které meteorologové předpovídají, může to být pro včely nebezpečné," dodal Jaroslav Bártl.

Včelař Filip Liška z Pravíkova vidí větší problém jinde. „Teplo, které panuje v těchto dnech, včelám stačí, aby se prolétly. Důležitější ale bude, aby měly možnost proletů pak v únoru," podotkl k jarním teplotám. Zároveň doplnil, že potíže by mohly potkat ty včelaře, kterým se nepodařilo vytočit melecitózní nebo takzvaný cementový med. „Takovou melecitózní snůšku jako loni jsem ještě nezažil. Medu, který rychle tuhne, bylo hodně a pro včely je obtížně stravitelný, takže komu se nepovedlo nahradit jej cukrem, může o hodně včel přijít," sdělil špatné zprávy Filip Liška.

Prospívá i škodí

K vlivu, jaký má nezvyklé počasí na zvířata, mají co říct také pracovníci záchranných stanic. Ty nejbližší se nacházejí v Pavlově na Havlíčkobrodsku a ve Vlašimi. „Mnohým zvířatům, především těm býložravým, teplá zima spíše prospívá. Mají dostatek potravy a nemusí vynakládat energii na udržování tělesné teploty a namáhavý pohyb závějemi. Problémy však mohou mít zvířata trávící zimu zimním spánkem," uvedl Petr Švingr ze Záchranné stanice pro živočichy při Českém svazu ochránců přírody Vlašim.

Náhlý nárůst příjmu „probuzených zimních spáčů" ve stanici zatím ale podle tiskové zprávy Michaly Jakubův nezaznamenali. Na Nový rok přijali pouze jednoho ježka, jinak dvě zraněná káňata, žlunu a sojku. Ani telefonické dotazy ohledně nálezů aktivních netopýrů nejsou častější než v minulých letech.

„Je to překvapivé, že nám ohledně nálezu probuzených hibernantů nikdo nevolá. Zdraví ježci si i v tomto období mohou nalézt potravu a při poklesu teploty opět usnout. Problém ale mohou mít netopýři, kteří jsou závislí na hmyzu. Ten v tomto období neuloví, a tak mohou hynout vyčerpáním," pokračoval vlašimský ochranář a popsal, jak postupovat v případě nálezu zvířete, které by mělo v zimě spát.
„Pokud si nejste jistí, zda potřebují pomoc, či nikoli, zavolejte do záchranné stanice, kde vám ochotně poradí. Ježkům, kteří nejsou příliš malí, zranění anebo vyhublí, lze například pomoci pouze nabídnutím vhodné potravy. Nepřenášejte je od místa nálezu, aby byli v blízkosti známých úkrytů, a nekrmte je mlékem, které jim může způsobit zažívací problémy," upozornil.

Při nálezu netopýra je však vhodnější jej předat do záchranné stanice, kde jej dokrmí a poskytnou mu azyl až do jara, kdy se již bude moci v přírodě opět sám uživit.

Biorytmy zvířat jsou podle Švingrových slov naštěstí řízeny nejen teplotou, ale také délkou světelného dne, a tak by toto jarní počasí u zvířat nemělo kromě probouzení ze zimního spánku masivně vyvolat i další typicky jarní chování, hnízdění. Ačkoli ani to není vyloučené.
„Vysoké teploty zato mají vliv na snazší šíření parazitů a nákaz. Zatímco myslivecké krmelce zvěř nyní příliš nenavštěvuje, ptačí krmítka jsou pro mnohé ptáky stále lákavým přilepšením. Aby si z nich kromě potravy neodnesli také vážnou nemoc, měli by lidé krmítka častěji čistit. Především od trusu," řekl Petr Švingr. Jak dodal, tam, kde mají dostatek přirozené potravy, je lepší v těchto teplých dnech krmítka zcela odstranit, aby se zde ptáci neshlukovali a nešířili mezi sebou nákazy.

Pokud bude teplé počasí přetrvávat i nadále a mrazy a sněhové vánice přijdou až na jaře, budou mít podle ochránců přírody divoká zvířata problémy odchovat mláďata.