Pelhřimovsko sice pořád zůstává premiantem mezi vysočinskými okresy a je desáté nezaměstnaností nejméně postižené v republice, ale i přesto už se na jedno místo hlásí 
18 lidí a počet uchazečů o práci od loňského června vzrostl o tisícovku. Celkově je však 
o deset procent uchazečů víc než minulou zimu. „K sezonní nezaměstnanosti se přidává 
i optimalizace počtu pracovníků ve firmách," řekl ke zvýšení obvyklého zimního výkyvu mluvčí Úřadu práce ČR pro Vysočinu Miloš Zauf.

Jinými slovy: Pro firmy je čím dál těžší udržet zaměstnance, a to zvlášť v profesích pracujících venku. Výjimkou tak zřejmě může být třeba pelhřimovská stavební firma Agos. „Zatím jsme ani na tuto zimu nemuseli nikoho propouštět. Pro zaměstnance sháníme práci uvnitř, mají upravenou pracovní dobu, absolvují různá školení nebo čerpají dovolené," uvedl obchodní ředitel Agosu Jan Dvořák. Se zlepšením klimatických podmínek podle něj firma nabírá například živnostníky. Řadě živnostníků se navíc vyplatí přerušit na zimu živnost a nahlásit se na úřad práce. Nemusí tak platit zdravotní a sociální pojištění.

Největší zájem ze strany zaměstnavatelů je v pelhřimovském okrese o technické profese, hlavně strojírenské: svářeče a obsluhu CNC strojů. Žádáni jsou také řidiči, obchodní zástupci a lékaři. „Naopak těžko se hledají místa 
v administrativě i pro švadleny a šičky. Ve všech oborech je naprostý nedostatek míst na zkrácený úvazek. Přitom je o tato místa značný zájem," zdůraznil Miloš Zauf.

Úřad práce změnil výpočet statistiky i metodiku. Teď se nezaměstnanost počítá jinak 
a uváděné číslo je tak nižší; jde o podíl nezaměstnaných na počet obyvatel – v okrese činí 5,2 procenta.
K dispozici třeba už nejsou údaje k jednotlivým obcím okresu, ale jen ke dvěma mikroregionům: Pelhřimovsku a Humpolecku. „Porovnávat oba je diskutabilní. Ale pokud se o to přece jen pokusíme, je nepatrně lepší stav na Pelhřimovsku," vysvětluje Miloš Zauf.

Málo míst pro ženy

Nezaměstnanost je obecně vyšší na okrajích okresu. „Okraje měly vždy nedostatek pracovních příležitostí a horší dopravní infrastrukturu a obslužnost, a vykazovaly vyšší nezaměstnanost. Předpokládáme, že to platí i nadále," dodává mluvčí Úřadu práce.

Slabinou Pelhřimovska je také málo pracovních míst pro ženy, protože Agrostroj a další podobné zejména strojírenské podniky stlačují míru nezaměstnanosti mužů.

A naopak kladem okresu je, že relativně dost lidí zde v minulosti fungovalo v rámci chráněných pracovních míst a ve veřejné službě, kterou na úklidy nebo údržbu zeleně často využívaly města a obce.

Ústavní soud ale koncem loňského roku povinnou veřejnou službu pro déle evidované uchazeče zrušil. Počáteční obavu obcí, kdo tyto pracovníky nahradí, nyní rozptyluje úřad práce.

„Probíhají počáteční jednání se zástupci měst a obcí, kterým jsou nabízeny nástroje Aktivní politiky zaměstnanosti s ohledem na zajištění prací, se kterými počítali. Jednalo by se tedy o standardní pracovní poměry a předpokládáme, že městům a obcím tato nabídka pomůže," uklidňuje zástupce obcí Zauf.
Podle slov ředitelky Technických služeb města Pelhřimova Pavly Licehamrové uvedené změny žádné problémy nepřinesly.

„Úřad práce už nám nabídl lidi z jiné kategorie, kteří jsou jím dotovaní. Většinou můžeme přijmout všechny lidi, které nám úřad nabídne," říká Licehamrová s tím, že někteří o nabízenou práci nejevili zájem. To jen potvrzuje známý fakt, že ne všichni nezaměstnaní stojí o každou práci.

Výhody okresu
1) Zaměstnavatelé: malé, stabilní a flexibilní firmy.
2) Dobrá dopravní obslužnost 
i ve vazbě na dálnici D1.
3) Relativně dobrá dostupnost měst, kde je víc příležitostí 
k práci: Jihlava, Tábor, Praha.
4) Lidé jsou ochotni pracovat 
za nižší mzdy než jinde.⋌Zdroj: ÚP