U většiny památek na území okresu totiž města a obce za parkování peníze nevyžadují. Jediným místem, kde návštěvníci za stání na parkovišti u historického lákadla platí, je vesnice Kámen, ve které se nachází i stejnojmenný hrad.

Starosta František Hofman se ale hájí tím, že hrad Kámen není ve vlastnictví obce, jediný příjem tak obecní kasa má pouze z parkoviště. „O zrušení poplatku jsme neuvažovali, protože parkovací plocha se musí udržovat a čistit," vysvětlil Hofman. Obec se podle starosty stará také o okolí parkoviště. „My udržujeme sochu, která je umístěna u hradu, cesty a schody, které jsme u parkoviště postavili, takže na to nějaké peníze také potřebujeme," dodal Hofman.

Porušení zákazu
je bez postihu

Někteří řidiči platit nechtějí, a parkují jinde. „Stává se nám, že lidé parkují, kde se dá. Nejvíce aut stojí v zákazu během soboty, kdy jde na hrad nejvíce návštěvníků. Nás to docela trápí. Snažíme se tomuto nešvaru předcházet tím, že na místa umísťujeme cedule se zákazem," postěžoval si starosta.

Dodal také, že lidem za tento přestupek žádný trest udělen není. „Obecní policii nemáme, takže problém s dotyčným řešíme domluvou," podotkl Hofman.

Na parkovišti pod hradem Kámen je umístěn také obchod s potravinami. Lidé, kteří k němu přijedou autem, ale platit za parkování nemusí. „Pokud má někdo na parkovišti auto pouze z toho důvodu, že jde nakupovat, domluví se s brigádníkem, který na místě vybírá peníze, a platit parkovné samozřejmě nemusí," upřesnil Hofman.

U zříceniny hradu Orlík nad Humpolcem mohou milovníci historie parkovat zcela zdarma. „Návštěvníci mají možnost zaparkovat kousek pod hradem, ve tři sta metrů vzdálené vsi Rozkoš. Na parkovací plochu se tam vejde zhruba kolem padesáti osobních aut," přemítal kastelán zříceniny hradu Orlík nad Humpolcem Pavel Koubek.

Rovněž zámek v Kamenici nad Lipou vlastním parkovištěm nedisponuje. Turisté, což je obzvlášť patrné v těchto dnech v čase hojně navštěvovaného Hračkobraní, mohou využívat parkovací místa na přilehlém náměstí.

Denisa Šimanová