Co vás přivedlo k tomu, abyste si pořídila psa?

Již od dětství mám ráda zvířata. Pořídili jsme si pinče. Tento nás po nedožitých třinácti letech opustil. Chtěla jsem si co nejdříve pořídit psa nového a nejlépe opět malého pinče. Dílem šťastné náhody to byli nakonec pinčové dva.

Proč zrovna trpasličí pinče?

Ten první, to byla úplná náhoda. Dozvěděli jsme se o lidech, kteří měli pinče přivázaného celý den na zahradě. Pinč je ale pes do bytu nebo k rodinnému domku. Toto plemeno plně splňuje vše, co od něj očekávám.

Jaké jsou výhody a nevýhody malých plemen obecně?

Nevím,zda je to výhoda či nevýhoda, ale malí psi, pinčové speciálně, jsou velice aktivní. Rozhodně bych je tedy nedoporučovala lidem, kteří tráví většinu dne v zaměstnání nebo sedí celý den doma. Ideální je pro pinče aktivní člověk mladšího nebo středního věku.

Co vás přivedlo k rozhodnutí psy cvičit?

Když jsme si jeli pro našeho v pořadí druhého pinče a já viděla, jak je fenka perfektně vycvičená, rozhodla jsem se, že chci také tak vycvičeného psa.

Jak dlouho se tomuto koníčku věnujete?

Opravdu se mu věnuji už sedm let. Původně jsem chtěla svého psa naučit jen poslouchat. Na žádné výstavy a následně soutěže a závody jsme ani jezdit nechtěli. Člověk tomu musí obětovat hodně peněz a hlavně spoustu času.

Je nutné cvičit každého psa?

Základní výcvik, to znamená hlavně přivolání psa, a povely jako sedni, lehni nebo zůstaň by měl umět každý pes. Speciálně pak velcí psi. Opravdovou nevýhodou, a to platí jak pro malá, tak pro velká plemena, je však pes nevychovaný! S ním to může dopadnout přesně jako s naším prvním psem. Nejen, že nám vlastně zdevastoval téměř celý byt, ale byl to on, kdo rozhodoval o tom, co může a co ne, kam půjde a kam ne, no zkrátka zcela necvičený pes.

Od kdy je možné začít psa cvičit?

Hned jak si ho přivedete domů, je nutné začít s tak zvanou socializací psa. Postupně přidávat nácvik přivolání a následně další povely. Ideální však je rozhodnout se se svým psím přítelem navštěvovat nějaký „cvičák".

Existuje u psů věk, od něhož je cvičit nelze?

Psi jsou velice chytří. Na určitou úroveň jdou vycvičit prakticky v každém věku, ale odnaučovat je zlozvyky, které získají v době, kdy byli necvičení, je velice obtížné. Vše záleží na páníčkovi.

Víte o rasách, které jsou, jak se říká, nevycvičitelné?

Cvičit lze každého psa. Na cvičištích nebo závodech sice stále převládají tak zvaná pracovní plemena, to jsou například němečtí ovčáci, začínají je ale dohánět i labradoři, retrívři, bernští salašničtí psi a množství malých plemen.

Jaké by měl mít „pejskař" předpoklady?

Hlavně musí mít rád psy. Měl by být trpělivý a svému psu se plně věnovat, což neznamená jen ho venčit. Někteří lidé si dokonce myslí, že výcvik je týrání psa. Není to pravda! Psi se na cvičení naopak těší! Stačí si připnout ledvinku kolem pasu a už je rachot, nespustí ze mě oči.

Bylo jednoduché se s malými psy prosadit?

Když jsem s nimi přišla poprvé na cvičiště, nikdo mě nebral vážně. Nyní však již úspěšně skládáme zkoušky, účastníme se republikových závodů malých plemen. Jsem již také členkou Klubu výcviku malých plemen ČR.

Co může nabídnout kynologický klub v Pelhřimově?

Nabízíme samozřejmě výcvik velkých plemen. Od jara také samostatný výcvik plemen malých, záchranářský výcvik psů a nově i „psí školku". I tu ale bude nutné rozdělit na štěňata malá a velká. Když si totiž začne hrát štěně bernardýna se štěnětem jezevčíka, nastává jaksi problém.

Karolína Hovorková