„Poprvé byl nouzový stav nějaké tři měsíce, takže to jsme poskytli první slevu. Teď jde o období od října do února. Přišlo nám to fér. O vrácení zbylých padesáti procent nájmu si podnikatelé mohou zažádat stát,“ sdělil starosta Počátek Karel Štefl.

Kateřina Košutová provozuje v Počátkách salon Pedi. „Neustále přemýšlím nad tím, jestli si mám salon držet dál. Živnost jsem si v listopadu pozastavila. Jestli mi sleva na nájemném pomůže, nebo ne, bude záležet na tom, co bude dál. Tahle práce mě bavila, chtěla jsem si ji ještě rozšířit,“ přemítala Košutová.

Jiří Chrást, provozovatel restaurace Pod Radnicí v Křižanově na Žďársku zatím nájem od nového roku neplatit. „Loni nám městys odpustil nájemné za tři měsíce. Za říjen, listopad a prosinec jsem zaplatil normálně a padesát procent jsem dostal od státu zpátky. Teď jsem ale řekl starostovi, že od nového roku to zatím platit nebudu, že nemám příjmy. Řekl mi, ať to neplatím, že budou jednat o nějaké slevě,“ řekl Jiří Chrást.

Padesátiprocentní nájem za říjen, listopad a prosinec loni odpustili živnostníkům i v Havlíčkově Brodě. „Když zastupitelé schvalovali tuto slevu, tak vedoucí ekonomického odboru upozorňoval na to, že podobná situace samozřejmě nastane asi i v roce 2021, takže se tím určitě budou opět zabývat,“ informovala mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Naopak jihlavští podnikatelé musí za nájem prostor, které teď v nouzovém stavu nemohou využívat, platit i nadále. „Odpouštěli jsme dva měsíce nájemného před rokem na jaře, a to všem bez rozdílu. Teď, jak vláda vyhlásila programy Covid nájemné, tak nejdeme proti tomu. Lidem pomůžeme s vyplněním žádosti a stát jim to nějakým způsobem refunduje,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.