Základní škola v Hradské ulici v Humpolci má opravné zkoušky vypsané na začátek příštího týdne, opakovat budou muset dva studenti. „V naší škole se opravné zkoušky uskuteční v pondělí a úterý. Jeden žák bude přezkoušen z češtiny, druhý z fyziky," sdělil ředitel základní školy Vlastimil Fiala.

Příští týden se konají opravné zkoušky i na Základní škole Pelhřimov, Osvobození. K počtu žáků, kteří musí dorazit na přezkoušení, se vyjádřila ředitelka školy Vladimíra Madronová: „U nás bude zkoušeno sedm žáků. Většinou z předmětů jako matematika, chemie nebo přírodopis," shrnula situaci Madronová a dodala, že čtyři žáci už jednou neprospěli, takže budou vycházet z osmé třídy úředním postupem.

Někdo září, jiný v září

Druhé pokusy maturitních zkoušek jsou podle rozpisu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v plánu na první týden v září.

Na humpoleckém Gymnáziu dr. Aleše Hrdličky bude tuto zkoušku opakovat jedna studentka, konkrétně z chemie. Zástupce ředitelky Antonín Pustina ale žáky chválí: „To číslo je podobné každý rok. Někdy opakuje jeden student, někdy žádný. Nutno ale podotknout, že státní část maturity udělají vždy všichni," míní zástupce a dodává, že problém bývá u profilové části maturitní zkoušky.

Co se týče gymnázia v Pelhřimově, čísla neúspěšných žáků jsou tento rok stejná jako na humpoleckém gymnáziu. „Státní část maturity složili všichni žáci úspěšně. V profilové už tomu tak nebylo – jeden student si první týden v září zopakuje ústní část ze základů společenských věd," okomentoval úspěšnost Gymnázia Pelhřimov ředitel školy Aleš Petrák a dodal, že výsledky jsou každý rok podobné.

Na Hotelové škole Pelhřimov půjdou k druhému pokusu tři žáci. „U nás při prvním pokusu maturitní zkoušky neuspěli tři studenti. Potrápila je čeština, angličtina a němčina. Konkrétně neprošli didaktickým testem, z češtiny potom jeden student opakuje i ústní část," popsal neúspěchy žáků ředitel školy Libor Capák.

Zuzana Horáková

Odvolání proti výsledkům zkoušek je víc

Po letošním jarním zkušebním období maturitních zkoušek došlo krajskému úřadu celkem 46 žádostí o jejich přezkoumání. V porovnání s loňským rokem jde o téměř dvaceti procentní nárůst. Z celkového počtu 46 žádostí 44 žadatelů napadalo hodnocení písemných prací společné části maturitní zkoušky a dva žadatelé nebyli spokojeni s výsledkem ústní zkoušky společné části maturitní zkoušky. Ani jedna žádost se letos netýkala profilových zkoušek. S odvoláním proti výsledkům maturity letos uspělo pět studentů. ⋌(tz)