VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neudržované komíny jsou totéž jako časovaná bomba

Pelhřimovsko – Pozvali jste si na pravidelnou kontrolu komína kominíka? Pokud ještě ne, máte nejvyšší čas. Topná sezona už začala.

23.9.2014
SDÍLEJ:

Podle kominíků, ale 
i hasičů by lidé čištění spalinových cest neměli podceňovat. 
Foto: Deník/archiv

Podle kominíků i hasičů by lidé čištění spalinových cest neměli podceňovat. Podle vyhlášky by měl kominík kontrolu provádět minimálně jednou za rok.

„Komín jsem si letos nechal kontrolovat poprvé. Naštěstí to dopadlo celkem dobře. Myslím si, že tyto kontroly včetně čištění jsou důležité, protože stačí málo a můžou vám například vzplát saze, ne-li hůř," přiblížil Stanislav Kraus ze Želiva.

Na povinnost nechat si zkontrolovat komín upozorňují pravidelně i hasiči.

Pozor na nedbalost

Podle vyšetřovatele pelhřimovských hasičů Radima Vondráka je nejčastější příčinou vzniku požárů topidel lidská nedbalost a hlavně podcenění prevence a pravidelných kontrol.

„Neustále se setkáváme 
s tím, že lidé špatně obsluhují topidla, nemají je v řádném technickém stavu anebo je nepoužívají v souladu s návodem výrobce. Přípravu topidla na topnou sezonu lidé jednoznačně obecně velmi podceňují. Neznají platnou legislativu nebo se jí vůbec neřídí," podotkl před nedávnem pro Deník Radim Vondrák 
s tím, že pravidelná kontrola spalinové cesty je přitom dána nařízením vlády 91/2010.

Deníkem oslovení kominíci z Pelhřimovska říkají, že kontroly včetně čištění provádějí v průběhu celého roku. „Někteří kontroly nechávají na poslední chvíli, což je právě 
ta podzimní špička. Ti zodpovědnější si nechají komín zkontrolovat hned po konci topné sezony, a mají tak i delší čas na odstranění případných závad. Kontrola probíhá od spotřebiče, tedy kotle, až 
po vršek komínu," přiblížil pelhřimovský kominík Roman Štípek.
Ten dodal, že při úplně první návštěvě kominíka bývá 
z pětadevadesáti procent objevena nějaká chyba, která se odstraňuje.

„Nejčastějším problémem bývá nedodržení vzdálenosti hořlavých věcí pět centimetrů od komína. Nyní se také často setkávám s nezajištěním dostatku vzduchu. Nové domy mají plastová okna, zateplení 
a jsou čím dál těsnější, takže tam pak těžko docílíme správného komínového efektu," vysvětlil Roman Štípek.

Pacovský kominík Milan Kuric řekl, že zatím ještě velký nátlak zákazníků nepociťuje. „Přijde to, až se více ochladí. Kontrolujeme od spotřebiče až po ústí komína, čistotu průduchů nebo zda není děravý kouřovod. Největším problémem jsou dřevěné, tedy hořlavé, konstrukce u komínů," upozornil Milan Kuric.

Lidé by si měli na kontrolu spalinové cesty objednávat jen odborně způsobilé osoby – tedy držitele živnostenského oprávnění v oboru kominictví, kteří o výsledku kontroly 
a případném vyčištění spalinové cesty vystaví řádný doklad potvrzený razítkem a také podpisem.

Doklad musí mimo jiné obsahovat datum kontroly a vyjádření, zda je spalinová cesta schopna bezpečného provozu. O revizi spalinové cesty je také třeba požádat mimo jiné při změně paliva nebo po požáru. Čištění spalinové cesty, sloužící pro odtah spalin od spotřebiče na pevná paliva do výkonu padesáti kilowatt, je možné provádět i svépomocí. Vlastní čištění by mělo být zaměřeno zejména na odstraňování pevných znečišťujících částí.

Alexandra Knapová, Michaela Blehová

Autor: Alexandra Knapová

23.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Hana V. Konvalinková

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení