VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den s rybářskou stráží: Přehrada se mění ve skládku

Červená Řečice/ Želiv - Je devět hodin ráno. Parkujeme auto nedaleko řečické pláže a společně s rybářským strážcem vyrážíme podél břehu přehrady Trnávka na obhlídku „pořádku“.

25.7.2008
SDÍLEJ:

BEZ RESPEKTU. Ohniště, stany i auta zaparkovaná přímo u vody, odpadky, kam jen oko dohlédne. Tak to nyní vypadá na přehradě Trnávka. Pomoci může jedině nová vyhláška a důsledné kontroly. Foto: Deník/Michal Vítů

Stížnosti chatařů i zodpovědných rybářů nelhaly. Na březích jezera rozhodně je co napravovat. Vodní dílo doplácí na prakticky chybějící Statut neboli soupis obecně závazných pravidel chování návštěvníků.

Potvrdila to i naše pochůzka s příslušníkem rybářské stráže okolo tohoto vodního díla, které se rozléhá v želivském a červenořečickém správním obvodu. Plastové i skleněné láhve stejně jako všemožné další odpadky věrně lemují pěšinku okolo vody.

Nedaleko chatového střediska nacházíme urovnanou hromádku odpadků. Že by se v někom hnulo svědomí a pustil se do úklidu? „Kdepak, to tady má někdo připravené na ohníček. V noci bývá zima,“ utrousí Miroslav Novák.

Ironická poznámka je na místě. V nočních hodinách se na Trnávce chytat nesmí. A ohniště leží v ochranném vodárenském pásmu, navíc v zalesněné krajině, kde může hořet snad jen zápalka. Táborákových pozůstatků se navíc na břehu přehrady najdou desítky. „Stačí chvilka nepozornosti a hoří celý les,“ konstatuje strážce.

Pokračujeme ve tříhodinové pochůzce, na niž se strážce vydává každý týden. Největší pořádek trochu překvapivě panuje v sousedství dětského tábora u letoviska Metrostavu. O kus dál ale postávají přímo pár metrů od vody dvě auta. Nezastavil je ani dvojnásobný zákaz vjezdu do zátopového pásma.
Na želivské pláži narážíme na stanaře. „Jé, ale to jsem fakt nevěděl, že se tu nesmí tábořit. Hned to zbourám,“ navrhuje smířlivě mladík.

„Tohle ještě nic není. Jakmile se přiblíží víkend, nejméně dva palouky hned u vody se promění ve stanové městečko. Naprosto běžně se stává, že přijede náklaďák, z něho vyskáče patnáct lidí a za chvíli už stojí tábor. To, že se u údolní nádrže stanovat nesmí, nikoho nezajímá. A už vůbec nemluvím o tom, kam všichni ti lidé chodí na záchod,“ dodává Novák.

Mimochodem, stanař má auto s pražskou espézetkou zaparkované kousek od šusťákového příbytku. Zákazovou značku byste u pláže hledali marně, kdosi ji prostě utrhl z kůlu a odnesl.

Když se zpátky na parkovišti loučíme, nadnáší porybný svoje hlavní přání. „S tímto stavem se už musí konečně něco provést. Cožpak o to, prohřešky, které se týkají rybařiny, si ohlídáme. Na všechno ostatní můžeme lidi jenom upozorňovat, jak jsme to ostatně dělali i dnes,“ uzavírá Miroslav Novák.

-------------

Nepořádek už musí z Trnávky zmizet, shodují se činitelé

Červená Řečice/ Želiv - Ledy na přehradě Trnávka v podobě zhoršujícího se nepořádku se už musí pohnout. Shodli se na tom všichni činitelé, kteří mají zájem na nápravě současné nedůstojné situace u rekreační nádrže.

Ve všech pádech se skloňuje slovo Statut neboli vyhláška s rozhodujícím účinkem pro nastolení pořádku. Jak uvedl želivský místostarosta Michael Líbl, Statut vlastně existuje. „Jedná se však o dokument z roku 1984 ještě s hlavičkou městský národní výbor. Tento soupis nutně potřebuje aktualizaci, a to ve všech bodech,“ pravil Líbl.

Želivští i červenořečičtí radní již mají od pelhřimovských rybářů návrh nového znění vyhlášky. „Společně s rybáři jsme předběžně dohodnuti na setkání, u něhož by určitě neměli chybět Červenořečičtí ani správce údolní nádrže ,“ dodal Líbl.

Nešvary nejsou lhostejné právě ani vodohospodářům. Vedoucímu hráznému Petrovi Zajíčkovi vadí především řidiči, kteří přehlížejí leckdy mnohonásobný zákaz a vjíždí s auty až přímo k vodě, do zátopového pásma. „V případě úniku oleje či paliva hrozí vážné znečištění vody, což je naprosto nepřípustné,“ podotkl Zajíček.

Z Trnávky totiž plyne voda do Želivky. Aut a stanů u přehrady si všimli i na řečické radnici. „Nechalo by se to dočasně vyřešit osazením příjezdových cest k vodě zvláštními značkami se zákazem táboření a důslednější kontrolou ze strany policistů. Alespoň dokud neschválíme potřebnou vyhlášku,“ naznačil místostarosta města Dušan Obranec.

Ten si dovede představit, že po „zprovoznění“ nového Statutu by mohli vybírat pokuty samotní členové rybářské stráže. Předseda pelhřimovských rybářů Stanislav Panoš považuje za vhodnější spíše společné kontrolní pochůzky.

„Pravomoci vybírat pokuty se nezříkáme. Podle zkušeností našich jihočeských kolegů se nám ale jeví jako výhodnější spolupráce. My můžeme poskytnout motorový člun, navíc by nám odpadlo únavné vyúčtování pokut,“ uvedl Panoš. Všichni se ale shodli na tom, že klíčový dokument musí vstoupit v platnost nejpozději od nového roku.

Autor: Michal Vítů

25.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Hana V. Konvalinková

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení