„Záleží hlavně na povaze psa. Jsou psi, kteří jsou společenští a raději pojedou s pánem, ale i ti, kteří si raději odpočinou doma a na svého pána nejsou tolik fixovaní," vysvětluje rozdíly mezi povahami psů pelhřimovská veterinářka Magdaléna Peroutková.

Na povaze prý záleží i v případě rozhodování, jestli váš pes zvládne pobyt v prostředí, kde se mohou vyskytnout i jiní psi. „Moje fenka je docela agresivní a prostředí, kde se vyskytují i jiní psi, snáší poměrně špatně. Na výlet bych ji proto raději nebrala," popisuje své zkušenosti Peroutková.

K vděčným cílům výletů patří hrady, zámky, případ-
ně jiné pamětihodnosti, jejichž sezona je teď v plném proudu. Bohužel mnohdy se až na místě dozvíte, že volný pohyb psů v zámeckém parku je zakázán a vstup do expozice je přímo zapovězen.

Jedním z možných cílů na Pelhřimovsku je například zřícenina hradu Orlík, do jehož prostorů si můžete psa bez obav přivést. „Do hradu psy normálně pouštíme, ale na rozhlednu ne. Mohla by se jim tam někam zaseknout tlapka, a přece jen toho prostoru tam tolik není," vysvětluje důvody kastelán hradu Pavel Koubek.

Podle něj k nim pejskaři chodí poměrně často. „Je tu každou chvíli někdo, ale nepamatuji, že by byl dosud nějaký problém, a doufám, že ani nebude," přeje si Koubek.

Podobně jsou na tom i na Křemešníku, po kterém se mohou psi pohybovat absolutně bez omezení, a mohou 
i na zdejší rozhlednu Pípalku.
„Když to psi zvládnou, tak určitě na rozhlednu mohou," vysvětluje provozovatel rozhledny Jan Hána a vzpomíná, že on sám měl kdysi fenku, která se sice zprvu bála, ale pak byla na rozhledně jako doma. „Potom už by mohla i sama provázet," dodává se smíchem.
Na Hradě Kámen mají podle správkyně hradu Moniky Kotenové pro pejskaře tak trochu speciální službu.

„Všechny holky u pokladny jsme tu takové psí mámy, pejska návštěvníkům rády pohlídáme, protože do prostor hradu bohužel psi nesmí," vysvětluje, ale dodává, že v parku u hradu se můžete se psem procházet bez omezení.

Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit vítá pejskaře s otevřenou náručí, pro psy mají dokonce připravený kou-tek s vodou a nějakými hračkami. „Psi mohou do obou pater našich expozic, pokud to zvládnou, naše vysoké schody jsou někdy problémové i pro lidi, natož pro psy, ale pro ně mohou být poměrně dobrou náhradou cvičáku," směje se Miloš Vosyka z muzea.

Pejskaři k nim prý chodí poměrně často, od malých ras až po ty velké.

Tereza Konířová