Možnost prozkoumat nemocnici zblízka si studující chválili. „Jsem vděčná za možnost prohlédnout si nemocnici z jiného úhlu. Ne pouze jako pacient,“ ocenila tuto příležitost studentka pelhřimovského gymnázia Zuzana Melicharová.

Účelem akce není jen prohlídka nemocnice. „Cílem tradičního dne otevřených dveří je motivovat středoškoláky ke studiu lékařských či nelékařských oborů na vysoké škole a zajistit si tak dostatek zdravotníků v nemocnicích na Vysočině,“ přiblížila akci mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.

Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem zaměstnanců. „Chybějící lékaři, ale třeba i fyzioterapeuti či radiologičtí asistenti jsou tématem, které stále více pociťujeme v provozu,“ posteskl si náměstek ředitele nemocnice pro léčebnou péči Jaroslav Houser.

Někteří mladí by po studiu mohli pracovat právě v pelhřimovské nemocnici. „Celá řada gymnazistů v tomto věku teprve vybírá obor svého dalšího studia na vysoké škole a my se je touto cestou snažíme motivovat pro práci zdravotníka a ukázat krásu našeho povolání,“ dodal Houser.

Práce v nemocnici je pro řadu gymnazistů lákavá. „Zájem a slova studentů nás přesvědčila, že mladá generace považuje práci zdravotníka za velice atraktivní,“ poznamenala Černo.

Studenti ale poznali i jistá úskalí. „Uvědomila jsem si, že jak studium, tak i práce lékaře je fyzicky a především psychicky velice náročná. Z tohoto důvodu budu přemýšlet spíše nad studiem nelékařského zdravotnického oboru,“ zamyslela se studentka Melicharová.

Převážná většina mladých návštěvníků skutečně o práci ve zdravotnictví uvažuje. „Studentky více projevovaly zájem o tradiční lékařské obory. Chlapce pak zajímala oddělení jako klinická biochemie, hematologie a nelékařské obory jako radiologický asistent, zdravotnický laborant či fyzioterapeut,“ připomněla mluvčí Černo.

Zájem potvrzuje i ředitelka humpoleckého gymnázia Hana Havelková. „Naši studenti si tuto možnost velice chválí. Často dokonce změní představu o výběru svého budoucího povolání a zaměří se na zdravotní obory,“ přiblížila dojmy účastníků.

Studenti mají řadu výhod. „Jednak mají možnost poznat různé prostory nemocnice, ale také spoustu ostatních věcí spojených s povoláním lékaře. Dalším plus je i to, že se mohou na spoustu věcí zeptat těch nejpovolanějších,“ sdělila Havelková.

Gymnazisté si mohli osahat i pomůcky lékařů. „Studenti zhlédli práci na ambulancích, navštívili jednotku intenzivní péče a sáhli si na radiodiagnostické přístroje. Zájem byl i o oddělení anesteziologicko-resuscitační, interní, chirurgii nebo moderně vybavené oddělení hematologie a transfuziologie,“ vyjmenovala mluvčí nemocnice.

Studium lékařských oborů by v budoucnu mohlo přinést i jiné výhody. „Náměstek pro léčebnou péči Jaroslav Houser také informoval studenty o možnosti získání stipendia, které Kraj Vysočina jako zřizovatel nemocnic chystá pro studenty medicíny,“ uzavřela Petra Černo.

Den otevřených dveří pro studenty se koná pravidelně už několikátým rokem. „Do pelhřimovské nemocnice jezdíme každý rok. Tuto možnost nabízíme především studentům z biologického semináře, ale letos se zúčastnila i děvčata zajímající se o fyzioterpii,“ dodala ředitelka humpoleckého gymnázia.

Den otevřených dveří hodnotí jako zdařilý i ředitel nemocnice. „Jsem rád, že mladí lidé mají zájemo práci ve zdravotnictví. Základem kvalitní péče o pacienta je totiž dostatek erudovaného personálu,“ řekl ředitel nemocnice Jan Mlčák.