Aktuálně v tamní nemocnici pečují o devětasedmdesát covid pozitivních pacientů. „ Momentálně máme úplně plné oddělení ARO, kde je sedm pacientů připojeno na dýchací přístroje a další dva jsou na interní JIP. Chvíli jsme měli některé kovidové stanice proměněné na čisté nekovidové, ale nyní je znovu převádíme zpátky do červené zóny,“ uvedla Černo.

Lůžka s intenzivní péči docházejí také v nemocnici v Pelhřimově. „Intenzivní péče je naplněna z pětasedmdesáti procent, kdy nám zbývají poslední tři lůžka. Co se týče standardních lůžek, která jsou vyčleněna pro kovid pozitivní pacienty, tu máme naplněnou na šestaosmdesát procent. Kapacita je sedmdesát lůžek a hospitalizovaných pacientů je šedesát,“ komentovala mluvčí Alexandra Knapová.

Aktuální situace v nemocnicích na Vysočině

Havlíčkův Brod - 79 hospitalizovaných pacientů, 7 zaměstnanců mimo
Jihlava - 75 hospitalizovaných pacientů, 20 zaměstnanců mimo
Nové Město na Moravě - 79 hospitalizovaných pacientů, 3 zaměstnanců mimo
Pelhřimov - 60 hospitalizovaných pacientů, 14 zaměstnanců mimo
Třebíč - 68 hospitalizovaných pacientů, 10 zaměstnanců mimo

U některých se zhoršuje i samotný průběh nemoci. „Roste počet těch, kteří vyžadují intenzivní péči. Zatím jsme ale nemuseli žádného pacienta převážet do jiného zdravotnického zařízení. Intenzivní lůžka jsou u nás v nemocnici na hraně již delší dobu. Nejde ale o mobiliář, jde o personál, který se o pacienta v intenzivní péči může starat. Proto docházejí kapacity v intenzivní péči napříč republikou,“ sdělila mluvčí nemocnice v Novém Městě na Moravě Tamara Pecková.

Výzva z nemocnic na Vysočině. | Video: Kraj Vysočina

Kapacity rozšiřuje i jihlavská nemocnice. „Na začátku týdne jsme museli rozšířit červenou zónu. Pečujeme o pětasedmdesát pacientů, přičemž jich je celkem sedmnáct připojeno na plicních ventilátorech a kyslíkové terapii,“ informovala mluvčí Monika Zachrlová.

Očkování funguje

Naopak klesají počty zdravotníků, kteří kvůli koronavirové nákaze nemohou do práce. „Začalo fungovat očkování zaměstnanců. Mívali jsme třeba okolo dvaceti až třiceti nemocných a v karanténě. Momentálně máme pouze sedm nakažených a tři v karanténě,“ vyčíslila mluvčí třebíčské nemocnice Jitka Mácová.

Do nemocnic tak znovu nastupují pomocné síly z řad vojáků, hasičů a studentů zdravotnických oborů. „V odběrovém stanu nám vypomáhají při odběrech antigenních a PCR testů příslušníci armády. Od 25. února nám vypomáhají také příslušníci hasičského sboru, konkrétně Územního odboru Pelhřimov. Hasiči asistují našim zdravotníkům na odděleních červené kovid zóny, urgentním příjmu a na oddělení ARO. Pracují ve dvanáctihodinových směnách s tím, že pomáhají například s polohováním pacientů, při podávání stravy nebo při hygienické péči. Zatím máme jejich pomoc přislíbenou do 31. března. V současné době pracujeme i se základním seznamem studentů ze zdravotnických oborů,“ doplnila Knapová.

Lockdown zabránil exponenciálnímu nárůstu

Podle krajského hygienika Jiřího Kose pomohl lockdown zabránit exponenciálnímu nárůstu nových případů. „Před čtrnácti dny jsme se pohybovali řádově okolo čtyř stovek případů denně. Vzrostlo to úměrně republice, ale situace u nás zatím není tak hrozná. Momentálně se sice pohybujeme mezi pěti až šesti sty případy, ale naštěstí nejde o exponenciální nárůst,“ dodal Kos.