Zvykli jsme si, že státní svátek mívá takovou podobu, že se vylidní centra měst a na veřejných budovách se objeví prapory. Představitelé radnic zpravidla bez účasti veřejnosti položí na symbolická místa květiny. A učiní tak raději už o den dřív, před samotným svátkem.

Státní svátek je pro mnohé 
z nás spojen hlavně s dalším dnem volna. Pelhřimovská agentura chce toto jeho vnímání změnit. Zvláště v případě státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Navíc se blíží výjimečné kulatiny této přelomové historické události, za tři roky uplyne od vzniku samostatného Československa, které ovšem už neexistuje, rovných sto let.

Podle Miroslava Marka, prezidenta agentury Dobrý den, je namístě připomínat si svoji minulost, kořeny, češství. „Nemějme ze státního svátku jen den volna," zdůraznil Marek.

Místem oslav se ode dneška stane v Pelhřimově Muzeum rekordů a kuriozit. Muzeum bude od dnešního odpoledne vyzdobeno stovkami českých vlajek, jejichž autory jsou pelhřimovští školáci. „Vznikne rekordní ryze česká výzdoba," přiblížil záměr Marek.
Zítra ve čtrnáct hodin vyvěsí agentura, která Muzeum rekordů a kuriozit v pelhřimovské jihlavské bráně spravuje, na této jedné z dominant Pelhřimova českou vlajku. Vyvrcholí tak Měsíc věží 
a rozhleden, který prodlužuje turistickou sezonu a současně připomíná hned dva české státní svátky, neboť ten startuje 28. září na Den české státnosti.

Právě z popudu pelhřimovské agentury by úderem zítřejší čtrnácté hodiny měly zavlát české prapory na co největším počtu českých věží a rozhleden. „A to tak, aby za tři roky, 28. října 2018 v den 100. výročí vzniku naší republiky, mohlo dojít k tomu, že prapory budou vlát na co největším počtu míst a tato skutečnost bude zapsána do České knihy rekordů," nastínil zamýšlený cíl Marek.

Muzeum rekordů a kuriozit připravilo i stylovou výstavu ke Dni vniku samostatného československého státu. Minulý čtvrtek v něm byla zpřístupněna expozice dobových novin a novinových výstřižků, které vypovídají o přelomových momentech českých a československých dějin.

Událostem z konce roku 1918, kdy padlo Rakousko-Uhersko a rodilo se Československo, je věnován významný prostor. „Výstava potrvá do 17. listopadu," informoval o termínu výstavy a současně o dalším českém svátku Josef Vaněk, kurátor výstavy.