Jedním z žadatelů byl i Jaromír Kašpar, který má provozovnu v městských prostorech na hlavním náměstí. Ve své žádosti zmínil ekonomické důvody. Starosta Leopold Bambula ale uvedl, že Kašpar částku nájemného v minulosti vysoutěžil mezi jinými ostatními zájemci.

Jaromír Kašpar se k zamítnutí žádosti nechtěl vyjadřovat a pouze uvedl, že ji podá znovu, ale s uvedením jiných než ekonomických důvodů.

„Čas od času požádá o snížení nájmu i jiný nájemník většinou z ekonomických důvodů. Řádově se ale nejednalo o více než pět žádostí. Ty pak projednává rada, která zatím ve všech případech žádosti zamítla," uvedl vedoucí hospodářského odboru městského úřadu Stanislav Kropáček.

„Při určování nájemného jde hlavně o to, v jaké lokalitě se objekt nachází. Pokud jde o prostory v domě na Masarykově náměstí č. 3, v tomto případě bylo na pronájem vypsáno výběrové řízení, ve kterém zvítězil Jaromír Kašpar a od 1. června loňského roku platí městu Pelhřimov nájem 2 700 korun za metr čtvereční měsíčně," upřesnil Kropáček.

Vyhrál přece cenou

Místostarosta Tomáš Dufek vysvětlil důvody, proč rada města žádosti o snížení nájemného zamítla: „Jednak musíme jako zástupci města řádně nakládat s jeho majetkem. Zadruhé pan Kašpar vyhrál výběrové řízení na tento objekt právě na základě ceny nájemného. Podle mě by snížení nájmu byl podvod a také ne moc férový krok vůči ostatním zájemcům."

Další z argumentů zástupců města je ten, že ani soukromníci, kteří v centru pronajímají své nemovitosti jiným subjektům, nesnižují nájmy.

Oslovili jsme i další provozovatele v městských prostorech. „My jsme o snížení nájemného nežádali a ani o tom neuvažujeme. Podle mě žijeme v tržním systému, a když někomu nevyhovuje výše nájemného, tak má odejít jinam," řekla Martina Fikarová z cestovní kanceláře, která také sídlí na náměstí v městských prostorech.

Ani provozní dalšího obchodu sídlícího v prostorech města, která nechtěla být jmenována, žádost nepodávala: „O snížení nájmu jsem nežádala a ani se nechystám. Ovšem pro malé obchodníky je dnes těžké udržet se na trhu a snížení nájmů by mnohým pomohlo. Nedávno jsem třeba musela z ekonomických důvodů propustit prodavačku."

Redaktoři Deníku