Čeští fotbalisté hrají večer s Ruskem, a na stadiony míří čeští fanoušci. Na úterní zápas Česko-Řecko do Wroclawi se chystá i Eva Leligdonová z Pelhřimova, která lístky vyhrála v soutěži na webu UEFA.

Musí si je zaplatit, ale má zamluvené zápasy české reprezentace až do případného finále a může s sebou vzít tři další lidi.

„Nakoupila jsem si trička, foukačku a  další rekvizity a těším se na atmosféru vlaku s fanoušky. Poslali mi i propozice, co všechno fanoušek smí a jaká je maximální velikost vlajky," popisuje mladá žena.

Ta musí být ráno v devět hodin v Brně, kam se vlak s fanoušky vrací druhý den v pět ráno. Jejím oblíbeným fotbalistou je Tomáš Necid a  tipuje, že český tým Rusy porazí v poměru 2:0.

Sivok starší si tipovat netroufá

Čechům bude přímo v centru dění fandit i Jan Sivok, otec jednoho z českých fotbalových reprezentantů Tomáše Sivoka, který má kořeny v Kamenici nad Lipou.

Sivok senior se na dnešní utkání Česka proti Rusku těší, výsledek si ale tipovat netroufá. „Dopředu nikdy netipuji, nechám se překvapit. Oba týmy jsou silné, a slušné šance na výhru tedy mají oba," nechal se slyšet Sivok.

O fotbalový výlet do Polska připravili chlapecké družstvo z humpolecké základní školy Hálkova školáci z Litvínova. Humpolečtí sportovci skončili druzí po prohře 1:0 ve fotbalovém turnaji Coca-Cola Školský pohár 2012, který se konal v pondělí a v úterý na pražském Strahově.

K vítězství jim nepomohla ani skutečnost, že mezi sebou měli jednoho z nejlepších střelců finále Davida Štěpánka. Doprovod českému národnímu týmu na hrací plochu k utkání s Řeckem proto coby vlajkonoši zajistí chlapci ze Sportovní soukromé základní školy v Litvínově.

Fandit se v pátek bude i na nádvoří pelhřimovského hudebního klubu Stará tiskárna, kde chystají velkoplošnou projekci.

Koho by fotbal náhodou omrzel, může si odskočit do klubu, kde budou od 21.30 hodin hrát hardrockové kapely Abi Gail, Stoneface a 365. Ve Staré tiskárně budou moci fanoušci sledovat i úterní zápas Česka s Řeckem i následující sobotní utkání 16. června Česka s Polskem a promítat se tam bude i semifinále a finále fotbalového mistrovství.

Podporovat domácí tým budou i fanoušci v Sauna music baru v Pelhřimově. Tam je pro ně připravena tradiční videoprojekce.

„Na zápas s Ruskem žádnou speciální akci nepřipravujeme. Uvidíme, kolik přijde lidí, protože v tu dobu je zrovna Festival  rekordů a kuriozit," přemítal ve čtvrtek odpoledne spolumajitel baru Ondřej Kampe.

Ten dodal, že lidé v poslední době chodí fandit čím dál tím méně. „Menší zájem jsme zaznamenali už při Mistrovství světa v ledním hokeji. Uvidíme, jak to bude s Eurem," dodal Ondřej Kampe.

Při postupu otevřou zahradu

Fandit se bude i v pacovské restauraci Na Maštálkách. „Předpokládám, že přijde okolo sedmdesáti lidí. Zhruba za dva týdny, pokud postoupíme do čtvrtfinále, tak bychom zápasy mohli vysílat v naší zahradní restauraci. Ta má kapacitu přibližně dvě stě lidí," nastínil plány majitel restaurace Na Maštálkách Jan Dušek.
Sportovní přenosy mohou návštěvníci sledovat i v Bowling baru U Dubů v Pelhřimově.