Podle místostarosty Zdeňka Jaroše je plánována rekonstrukce některých ulic, inženýrských sítí a komunikací ve špatném technickém stavu. „Rekonstrukce komunikací je navržená v kontextu moderní doby, tedy s požadavkem na zkulturnění ulice, aby s přidáním zeleně,“ upřesnil Jaroš. Dopravní řešení radnice projednává se státní policií.

Na seznamu jsou ulice Válkova, K. H. Borovského, Primase Hrůzy, Prim. MUDr. J. Pujmana, Pod Šancemi, Pichmannova a Na Hradišti. Opravy mají svůj časový harmonogram. Pro rekonstrukci ulice Primase Hrůzy, a část ulice Prim. MUDr. J. Pujmana je předpoklad rok 2024, ulice Válkova a K. H. Borovského má přijít na řadu za rok, část ulice Prim. MUDr. J. Pujmana a Pod Šancemi v roce 2026. „Tento časový harmonogram je připravený dle stavu inženýrských sítí, podmínek orgánů státní správy a jednotlivých správců inženýrských sítí. Může se změnit v průběhu přípravných a projektových prací,“ upozornil místostarosta Jaroš.

Ulice s domovní zástavbou určené k rekonstrukci se nacházejí všechny v jedné lokalitě blízko Strachovských rybníků nedaleko Děkanské zahrady.

Jak budou rekonstrukce vypadat, ukázala již loni podobná ulice Žižkova. Ulici, která potřebovala novou kanalizaci a kvalitní vodovod, opravili dělníci po etapách za úplné uzavírky. Podle řidiče Pavla Kučery je Žižkova ulice slepá, takže si její obyvatelé opravy užili. „Na druhou stranu tady v ulici z kohoutku občas tekla špatná voda, tak se to konečně vyřeší, když bude nové potrubí,“ prohlásil Pavel Kučera. Opravy přišly na pětatřicet milionů korun. Žižkova ulice byla jednou z těch, které v Pelhřimově volají už dlouho po rekonstrukci. „V takových ulicích dochází častěji k haváriím na staré vodovodní síti, obyvatelé ulice si stěžovali i na kvalitu vody,“ konstatovali radní Jaroš.

Podle Rudolfa Cífky, vedoucího vodovodů a kanalizací Pelhřimovské vodárenské je třeba v ulicích ze seznamu vyřešit okruh vodovodů a kanalizací. V jednotlivých částech ulice se budou rekonstruovat jak vodovod a kanalizace, tak i jednotlivé přípojky. Vodovody pocházejí z let 1931 až 1987. V té době se používal jako základní materiál šedá litina bez výstelky a dochází k vylučování oxidu železa, což se projevuje zakalením vody.

„Potrubí je již zkorodované, beton je vyžilý, chybí kousky stěn, beton netěsní,“ upozornil Rudolf Cífka. Město bude na své náklady opravovat veřejnou část kanalizace, případné rekonstrukce na soukromém pozemku bude hradit majitel. Ke každé kanalizační přípojce bude připojena revizní šachta umístěná těsně za oplocením na soukromém pozemku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Terarijní trhy na Vysočině: lidé stáli frontu až před kulturní dům

Terarijní trhy v Havlíčkově Brodě | Video: Deník/Jiří Kašpárek