Kolik jich ale nakonec kam nastoupí, bude zřejmé až později. „Do primy jsme na základě přijímacího řízení přijali devětadvacet žáků, do prvního ročníku čtyřletého studia pak osmadvacet," prozradila ředitelka Gymnázia doktora Aleše Hrdličky v Humpolci Hana Havelková. Dodala ale, že až později bude jasné, zda tento stav bude definitivní.
Kolik nových žáků v následujícím školním roce nakonec nastoupí, bude jasné až v době, kdy žáci odevzdají zápisový lístek na vybranou školu. To musí učinit do deseti pracovních dnů ode dne, kdy byl výsledek přijímacího řízení, prvního či druhého kola, vyhlášen zveřejněním seznamu přijatých uchazečů.
Po skončení termínu pro podávání přihlášek, který připadl na 15. března, Deník oslovil ředitele několika středních škol na Pelhřimovsku s otázkou, zda žáci o studia na jejich škole mají zájem. Ředitelé se vesměs shodli, že z hlediska počtu zájemců je letošní rok lepší než ten minulý.
Na humpolecké gymnázium se ke studiu do prvního ročníku osmiletého studijního programu přihlásilo třiatřicet žáků, do prvního ročníku čtyřletého studia pak pětašedesát současných žáků devátých tříd. Kapacita obou tříd činí třicet žáků. Ředitelka humpoleckého gymnázia také uvedla, že prozatím jsou rozhodnuti druhé kolo přijímacího řízení nevyhlásit.
V minulém roce prý bylo na humpolecké gymnázium přijato pětadvacet žáků do primy a sedmadvacet do prvního ročníku čtyřletého studia, letos je tudíž situace v tomto ohledu o trochu příznivější.
Ředitel Gymnázia Pacov Josef Novák naopak řekl, že druhé kolo přijímacího řízení vyhlásí po uplynutí odvolací lhůty, konkrétně 16. května. Uzávěrka podání přihlášek pak bude 4. června.
„Čekáme, že by se ještě někdo mohl přihlásit. Nyní jsme do šestiletého studia přijali šestadvacet žáků ze sedmadvaceti přihlášených a jednoho jsme přijali do třetího ročníku šestiletého studia," řekl Josef Novák a dodal, že situace ohledně počtu přijatých žáků je letos na Gymnáziu Pacov stejná jako loni.
Přijímací zkoušky na Střední průmyslovou školu a střední odborné učiliště Pelhřimov mají podle jejího ředitele Pavla Hlaváčka pozitivní výsledek v tom, že se zvýšil zájem o strojírenství. „Myslím, že je to díky lepší prezentaci oboru, kvalitnějšímu vybavení naší školy a také spolupráci s většími i menšími firmami v tomto oboru," zmínil ředitel.
Jinak zatím podle něj přijímací zkoušky vyznívají tak, že do školy by mělo v září nastoupit zhruba tolik studentů, kolik jich letos odejde.
„U učebních oborů, na které kraj poskytuje motivační stipendia, se počty zájemců neliší od loňska," dodal Hlaváček s tím, že zvýšený zájem zaznamenala škola také o obor mechanik-elektronik.
„Navíc se nám letos podaří otevřít v Pelhřimově po asi čtyřech pěti letech obor prodavač a také nově avizovaný obor ošetřovatel v sociálních a zdravotních službách v Kamenici nad Lipou," doplnil.
Vyšší odborná škola a střední škola hotelová v Pelhřimově hlásí slovy svého ředitele Libora Capáka relativně stejný zájem jako loni o obory cukrář, respektive cukrářka, a kuchař-číšník.
„Oproti loňsku byl ale menší zájem o čtyřletý obor s maturitou hotelnictví. Zatím ještě nedorazily všechny zápisové listy, ale nakonec přišlo méně žáků a je možné, že obor možná ani neotevřeme," dodal ředitel Capák.
Aneta Slavíková, Jan Mazanec