O tuto práci mají zájem hlavně studenti. Přesně to vyplynulo z průzkumu Deníku, který zástupce některých měst a obcí na Pelhřimovsku oslovil.

„Od května u nás vykonávají brigádu dva hoši. Jedná se o studenty, kteří si přivydělávají po maturitě. Máme s nimi uzavřenou dohodu o provedení práce s tím, že vykonávají práce typu sečení trávy. Za hodinu si každý vydělá sedmdesát korun. Jsme s nimi spokojeni," řekl starosta Senožat Zdeněk Vaněk s tím, že veškerá činnost brigádníků záleží na domluvě. „Pokud například prší, tak kluci zůstanou doma a do práce nastoupí zase podle domluvy," dodal starosta.

Dobrou spolupráci s mladými brigádníky si pochvaloval také starosta Hořepníku Vladimír Kotýnek.
„Jejich počet je proměnlivý. Nyní zaměstnáváme dva brigádníky. Až oni skončí, tak dáme práci dalším třem lidem. Příležitost přivydělat si nějakou korunu navíc bychom dali více mladým lidem, ale nejde to. Práce je sice hodně, ale financí málo," sdělil Vladimír Kotýnek.

Brigádníci v Hořepníku uklízejí obec, sečou trávu, vyhrabávají náletové rostliny z chodníků, pracují v lese nebo uklízejí v sále tamního kulturního domu. „Zatím jsme s nimi spojeni. Když se osvědčí, mohou u nás brigádu získat i příští rok," upozornil starosta.

Brigádníkům dávají příležitost také v Černovicích. „Už třetím rokem přijímáme mladé lidi na brigádu. Minimální věk při nástupu je patnáct let," řekl před časem pro Deník starosta Černovic Jan Brožek. Podle něj mají o místa zájem většinou kluci, kteří zastávají manuální práce jako zedničinu, dláždění, sečení či natírání.

„Na letošní léto jsme přijali čtyři mladé lidi z Černovic a okolí. Ti zastávají pomocné práce ve městě jako je natírání či úklid ve městě," pronesla tajemnice Městského úřadu v Černovicích Marie Kuranová.
V Rynárci zatím studenti tamnímu obecnímu úřadu nevypomáhají, ale situace se zřejmě změní v srpnu. „Loni jsme měli přes léto dva brigádníky. Letos zatím čekáme na srpen, protože někteří mladí si rádi dají v červenci volno a v srpnu pak nastoupí na brigádu," pronesl starosta Rynárce Pavel Kopecký.

Využívají veřejně prospěšné práce

Naopak brigádníky po dobu letních prázdnin nepřijímají například na Městském úřadě v Pacově.
„Brigádnicky mladým lidem šanci nedáváme, protože na pomocné práce máme dostatek lidí z úřadu práce v rámci veřejně prospěšných prací. Tím zcela pokryjeme třeba úklid města. Aktuálně u nás veřejně prospěšné práce vykonává sedm lidí," informoval tajemník Městského úřadu Pacov Václav Krejča.

Brigádníky na sezónní výpomoc nevyužívají ani Technické služby města Pelhřimova. „Přijali jsme nabídku úřadu práce a máme s ním podepsané dvě dohody o vytvoření pracovních příležitostí v rámci veřejně prospěšných prací. První je na vytvoření dvanácti pracovních míst od dubna do září a druhá na šest pracovních míst od května do října tohoto roku," vyjádřil se Jaroslav Záběhlík z technických služeb.

Tito zaměstnanci jsou přidělováni na pomocné práce při údržbě zeleně a čištění města, jako je sečení křovinořezem, hrabání, pletí, úklid odpadků či zametání. Při špatných klimatických podmínkách pomáhají při dotřiďování odpadu na sběrném dvoře.