Agentura Dobrý den společně s neziskovým systémem Elektrowin vyzvala občany a děti z pelhřimovských škol, aby „prošmejdili" půdy, sklepy a kumbály a přinesli na náměstí nefunkční, vyřazené elektrospotřebiče a předali je k recyklaci, tedy k dalšímu zpracování a ekologickému využití.

Výsledek akce, která probíhala v součinnosti s technickými službami a dalšími subjekty, byl úctyhodný: v průběhu necelých čtyř hodin se nashromáždilo 821 přístrojů určených k recyklaci.

V okamžik rekordu se na jednom místě a v jednu chvíli sešlo nevídaných 669 školáků s elektroodpadem. Ti třímali v rukou žehličky, kávovary, kulmy, vrtačky, fény a další spotřebiče.

Pořadatelé děkují všem za rekord i příspěvek k ekologické osvětě – školám i jednotlivcům, kteří přispěli ke zdaru tohoto neobvyklého sběru, a kterým není lhostejná budoucnost našeho životního prostředí. Akce se kromě střední průmyslové školy a středního odborného učiliště zúčastnily i všechny pelhřimovské základní školy: ZŠ Krásovy domky, ZŠ Komenského, ZŠ Na Pražské, ale nad všechny vyčníval výsledek učitelů a dětí ze ZŠ Osvobození, kteří odevzdali neuvěřitelný počet 494 nepotřebných elektrozařízení.

Děti se v přípravném období před festivalem dozvěděly z materiálů zaslaných Elektrowinem a Agenturou Dobrý den o smyslu třídění odpadů a mj. i o tom, že každá žehlička je téměř z poloviny tvořena plasty a pokud ji nevyhodíme na skládku, umožníme tím výrobu 20 plastových lahví nebo jedné dětské fleecové mikiny a ušetříme dva litry ropy.

Samotná akce proběhla tak, že za tónů písně Elektrický valčík, zpívané sborem Podkolenky z místní základní umělecké školy, zúčastnění zvedli nepotřebné elektrovýrobky demonstrativně nad hlavu a odevzdali je do určeného kontejneru.

Miroslav Marek, ředitel agentury Dobrý den